کمک داور فوتبال: پرچم اشتباه من باعث رفتن منصوریان از استقلال شد/ چرا کمیته داوران به تاریخ میلادی تصمیم می گیرد؟- اخبار فوتبال ایران – اخبار ورزشی تسنیم

وی افزود: از همه کسانی که در این سال‌ها برای من زحمت کشیدند، تشکر می‌کنم. شاید برای دومین بار در تاریخ سال‌های قضاوتم مصاحبه می‌کنم. از دور دوم لیگ برتر تا الان در مسابقات فوتبال حضور دارم و بالای 240 تا 250 قضاوت کرده‌ام. هیچ وقت علیه مسئولان صحبت‌های انتقادی مطرح نکردم.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2926954

مهدی عالیقدر در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، درباره اینکه داوران به دلیل رسیدن به سن 45 سالگی دیگر نمی‌توانند در مسابقات فوتبال قضاوت کنند، اظهار داشت: دو ماه پیش به دوستان در کمیته داوران گفته بودم که دیگر نمی‌خواهم قضاوت کنم. از آنها خواستم فینال جام حذفی را به من بدهند اما کم لطفی کردند و با آوردن بهانه همیشگی که دربی را باید داوران بین‌المللی قضاوت کنند، قضاوتی به من ندادند، در صورتی که زمانی درخواست فینال جام حذفی را دادم مشخص نبود پرسپولیس و استقلال به فینال راه پیدا می‌کنند. در نهایت نیمه‌نهایی جام حذفی را به من دادند.

این کمک داور ادامه داد: 28 سال در فوتبال ایران و 19 سال در لیگ برتر قضاوت کردم و در سه دربی نیز حضور داشتم. آیا شأن داوران این گونه است که بعد از این همه سال هیچ تدارکی برای خداحافظی او نبینند و تقدیر نشومد؟ من نیازمند گلدان و قاب عکس نیستم و بحثم احترام است. دو ماه پیش اعلام کردم که دیگر قضاوت نمی‌کنم ولی کمیته داوران به خودش زحمت نداد که تقدیر کند. دوستانی که در کمیته داوران حضور دارند نسبت به انتقاد و مصاحبه گارد می‌گیرند. هر کسی با آنها همسو باشد، همراهی‌اش می‌کنند ولی اگر همسو نباشد، او را کنار می‌گذارند.

عالیقدر عنوان کرد: مصوبات داخلی آقایان با فیفا متفاوت است. با تاریخ میلادی، کسانی که متولد ماه‌های تیر و مرداد هستند، متضرر می‌شوند. باید متولدین اول فروردین سال 1357 اعلام می‌شد نه اینکه بر اساس میلادی و آن هم 48 ساعت مانده به آغاز تست‌های جسمانی داوران اعلام می‌کردند. لیگ برتر، هر سال تقریباً از مرداد ماه آغاز شده است. دوستانی که در کمیته داوران حضور دارند چطور به این نتیجه رسیدند که داوران از تاریخ اعلام شده نباید قضاوت کنند؟ چرا اول سال میلادی را در نظر گرفتند؟

کمک داور فوتبال کشورمان با اشاره به قانون جدید درباره سن بازنشستگی داوران تصریح کرد: بحث اصلی من سن اعلام شده از سوی کمیته داوران است. چرا باید بر اساس تاریخ میلادی این تصمیم چالش‌برانگیز را بگیرند؟ فیفا چند سال است که محدودیت سنی را برداشته است. آقایان مدعی هستند مصوبه‌ای دارند که داوران در سن 45 سالگی نمی‌توانند قضاوت کنند. با توجه به درخواست برای کناره‌گیری بحثی ندارم ولی داورانی بودند که تمایل داشتند همچنان قضاوت کنند. این افراد هنوز 45 سالگی‌شان به پایان نرسیده است.

عالیقدر در خصوص اینکه چه حرف ناگفته‌ای درباره قضاوت‌هایش در این سال‌ها دارد، به تسنیم گفت: شاید مرگبارترین اشتباه من مربوط به قضاوت دیدار استقلال – ذوب‌آهن در لیگ هفدهم باشد. علیرضا منصوریان سرمربی استقلال بود و آفساید اشتباهی گرفتم که میلی‌متری بود هر چند برخی کارشناسان گفتند آفساید نبود. بازی مساوی شد و منصوریان از سرمربیگری استقلال کنار رفت. فاصله بین عشق و نفرت، پرچم کمک داور یعنی من بودم. بعدها با منصوریان حرف زدم و  همدیگر را حلال کردیم. شاید به نوعی پرچم آفساید من باعث برکناری منصوریان شد.