معمای مجهول «چگونگی معرفی نمایندگان ایران برای حضور در آسیا» و خطر درگیری تیم ها!- اخبار فوتبال ایران – اخبار ورزشی تسنیم

در حالی هنوز فدراسیون فوتبال درباره موضوع مهم و تعیین‌کننده «چگونگی معرفی تیم‌ها برای حضور در لیگ قهرمانان» تصمیم‌گیری نکرده است که فصل متصل به این مسابقات در لیگ برتر ایران هفته هشتمش را نیز به پایان رسیده است و خیلی زود تعطیلات نیم‌فصل نیز از راه می‌رسد. طبیعتاً این انتظار وجود دارد که باشگاه‌ها تکلیف‌شان را از رقابت در این فصل از مسابقات بدانند. اینکه چه جایگاه‌هایی مجوز حضور در لیگ قهرمانان را نهایی می‌کنند و همچنین قهرمانان لیگ برتر و جام حذفی فصل گذشته تکلیف‌شان چه خواهد شد. اگر هر تیمی از فصل گذشته قرار است به طور قطعی نماینده ایران در آسیا باشد، الان نیز دیر شده است و باید هرچه زودتر در جریان قرار بگیرد تا برای این رقابت‌های دشوار خود را آماده کند، همچنین اگر قرار نیست باشگاه‌های منتخب فصل گذشته در آسیا حضور پیدا کنند باید این موضوع رسماً اعلام شود تا برای حضور در آسیا خود را آماده نکنند.

 

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2785992

 

بسیاری از کشور‌ها تصمیم گرفته‌اند ترکیبی از منتخبان این دو فصل را برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا معرفی کنند. این ایده‌ای است که پیش از این نیز از سوی مسئولان فوتبال ایران مطرح شد و حالا باید دید فدراسیون جدید فوتبال و مدیران جدیدش چه تصمیمی را اتخاذ خواهند کرد. سهیل مهدی مسئول برگزاری مسابقات لیگ برتر و مدیر پیشین کمیته صدور مجوز حرفه‌ای اعلام کرده است که سهمیه ایران برای فصل آتی لیگ قهرمانان 1+3 و در بدترین حالت 2+2 خواهد بود. این یعنی فوتبال ایران باید چهار نماینده را از دو فصل گذشته فوتبال ایران به AFC برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا معرفی کند، مگر اینکه تصمیم چیز دیگری باشد و به طور مثال گفته شود، منتخبان فصل جاری مسافر لیگ قهرمانان خواهند شد و قرار نیست تیمی از فصل قبل برای آسیا چمدان ببندد یا عکس این اتفاق رخ بدهد.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا بعد از یک دوره وقفه قرار است تحت عنوان فصل 24-2023 بعد از پایان فصل جاری فوتبالی و پس از آغاز فصل جدید با فرمتی جدید برگزار شود. شیوه جدید، تغییر در زمان آغاز و پایان مسابقات است، به نحوی که پیش از این لیگ قهرمانان طبق تقویم فوتبالی بسیاری از کشور‌ها از اواسط فصل فوتبالی آغاز می‌شد و اواسط فصل بعدی به پایان می‌رسید. یعنی باشگاه‌های ایرانی و عموم باشگاه‌‌های غرب آسیا مجبور بودند طبق تقویم فوتبالی شرق آسیا، یک فصل از لیگ قهرمانان را در دو فصل داخلی‌شان برگزار کنند، ولی حالا و از این پس بالاترین سطح مسابقات باشگاهی آسیا قرار است طبق فرمت اروپایی آغاز شود؛ از بهار تا پاییز، در یک فصل فوتبالی.

در این میان بحثی که پیش می‌آید این است که با توجه به عدم برگزاری لیگ قهرمانان در سال جاری، منتخبان دو فصل کشور‌ها چگونه و طبق چه معیار و منطقی قرار است برای حضور در آسیا معرفی شوند؟ با پایان فصل جاری فوتبال، ما دو دوره لیگ داخلی برگزار شده داریم و یک دوره لیگ قهرمانان، یعنی از بین دو قهرمان لیگ برتر، دو قهرمان جام حذفی و دو نایب قهرمان و دو تیم سوم جدول که باید آسیایی‌های فوتبال ایران از بین آنها معرفی شوند. این تنها مشکل فوتبال ایران نیست و دیگر کشور‌ها نیز با این مشکل مواجه بوده‌اند، مسئله‌ای که AFC سازوکارش را به فدراسیون‌های داخلی کشور‌ها سپرده است تا آنها نحوه معرفی و اولویت‌بندی باشگاه‌های‌شان را انتخاب کنند.

از سوی دیگر برخی از باشگاه‌های ما مثل استقلال و پرسپولیس به دلیل عدم دریافت مجوز حرفه‌ای از آخرین دوره لیگ قهرمانان آسیا کنار گذاشته شده‌اند و مشخص نیست برای فصل 24-2023 تا چه حد مشمول بخشش AFC خواهند شد. این شرایط برای دیگر باشگاه‌ها نیز ممکن است رخ دهد. این موضوع معمای حضور تیم‌های ایرانی در آسیا را پیچیده‌تر می‌کند. از سوی دیگر اعلام هرگونه سهمیه‌بندی برای حضور در آسیا در باشگاه‌ها موافقان و مخالفانی پیدا خواهد کرد که شاید حتی منجر به اعتراض و شکایت و درگیری از سوی باشگاه‌های جا مانده شود، کما اینکه تاکنون نیز برخی از باشگاه‌ها نسبت به این موضوع حساسیت زیادی نشان داده‌اند. بنابراین با شرایطی که وجود دارد هرچه سریع‌تر باید سهمیه‌هایی آسیا فوتبال ایران در لیگ قهرمانان تعیین و تکلیفش مشخص شود.