مثبت و منفی جابجایی مربیان فوتبال روی نیمکت تیم ها/ اقبالی: مافیا در انتخاب ها تأثیرگذار است- اخبار فوتبال ایران – اخبار ورزشی تسنیم

مربی فوتبال ایران با انتقاد از جابجایی مداوم مربیان گفت: جوان پخته‌ای نمی‌بینیم که به درد فوتبال ایران بخورد. به‌جز سعید دقیقی، بقیه مربیان همان قبلی‌ها هستند که قراردادهای نجومی و حتی دلاری می‌بندند! قانون سقف قرارداد هم راه به جایی نمی‌برد. زمانی بود که 100 دلال را دستگیر کردند، اما آنها آزاد شدند و سپس همان شرایط گذشته برقرار شد. فوتبال ما با این مافیا به جایی نمی‌رسد.

اقبالی با اشاره به فعالیت مدیران برنامه در سراسر جهان عنوان کرد: فوتبال پیشرفته دنیا هم مدیر برنامه دارد، اما آنها با کمترین تخلفی جریمه می‌شوند. الان کثیف‌ترین کارها در فوتبال ما انجام می‌شود. اقدام متقابلی مقابل این رفتارها انجام نمی‌شود و فوتبال ما سطحی پایین‌تر از آماتور دارد! من هم با این شرایط نمی‌توانم کار کنم و با حقوق معلمی روزگار می‌گذرانم.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، سرمربیان 16 تیم حاضر در فصل آینده لیگ برتر فوتبال به‌صورت کامل مشخص شده‌اند. مدیران هفت باشگاه تصمیم گرفتند که به همکاری خود با سرمربیان فصل گذشته ادامه دهند و دست به نیمکت تیم خود نزنند. مارینوس اوزونیدیس که مربیگری در فوتبال ایران را برای اولین بار تجربه می‌کند، جانشین سعید الهویی در گل‌گهر سیرجان شد، محمود فکری و رسول خطیبی که فصل گذشته در لیگ برتر حضور نداشتند، حالا در این مسابقات تیم دارند و در نهایت سعید دقیقی نیز همانند اوزونیدیس نخستین حضور خود در لیگ برتر را تجربه خواهد کرد.

پدیده قابل توجهی که در سال‌های اخیر لیگ برتر دیده می‌شود، برای لیگ بیست‌وسوم نیز رخ داد؛ جابجایی مربیان. در این فصل ساکت الهامی، سیدمجتبی حسینی، سیدمهدی رحمتی، مهدی تارتار، محمد ربیعی و جواد نکونام، تیم دیگری را به‌عنوان مقصد بعدی خود برگزیده‌اند و دوران مربیگری خود را در شهری دیگر دنبال می‌کنند.

بسیاری از کارشناسان نسبت به جابجایی مربیان انتقاد کرده‌اند. آنها معتقدند که مربیان کاربلد و دارای مدرک A نمی‌توانند وارد چرخه سرمربیگری در لیگ برتر شوند و نیمکت‌ها همیشه به مربیانی می‌رسد که برخی از آنها نتایج ضعیفی کسب کرده‌اند. با این حال می‌توان از این دریچه به موضوع نگاه کرد که مربیان فوق، آشنایی بیشتری نسبت به شرایط باشگاه‌ها و بازیکنان دارند و شانس آنها برای کسب موفقیت بیشتر است.

تیم سرمربی وضعیت
پرسپولیس یحیی گل‌محمدی باقیمانده از فصل قبل
سپاهان اصفهان ژوزه مورایس باقیمانده از فصل قبل
استقلال جواد نکونام جابجایی
تراکتور تبریز پاکو خمس باقیمانده از فصل قبل
مس رفسنجان ساکت الهامی جابجایی
گل‌گهر سیرجان مارینوس اوزونیدیس چهره جدید
فولاد خوزستان علیرضا منصوریان باقیمانده از فصل قبل
آلومینیوم اراک سیدمجتبی حسینی جابجایی
ذوب‌آهن اصفهان محمد ربیعی جابجایی
هوادار محمود فکری چهره جدید
پیکان رسول خطیبی چهره جدید
ملوان بندر انزلی مهدی تارتار جابجایی
نساجی مازندران سید مهدی رحمتی جابجایی
صنعت نفت آبادان عبدالله ویسی باقیمانده از فصل قبل
شمس آذر قزوین سعید دقیقی باقیمانده اما چهره‌ای جدید در لیگ برتر
استقلال خوزستان سید اکبر پورموسوی باقیمانده از فصل قبل
انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2917839

در همین باره سراغ مسعود اقبالی، مدرس AFC رفتیم تا نقاط ضعف و قوت این مسئله را جویا شویم. وی در این باره به تسنیم گفت: سال‌هاست که این چرخه باطل وجود دارد. مربیانی چون گواردیولا و مورینیو در اروپا بر مبنای توسعه فوتبال و نتایج خود جابجا می‌شوند، اما در ایران شاهد چنین شرایطی نیستیم. مربی داریم که بدترین نتایج را گرفته و تیم دوم جدول را به رده‌های پایانی جدول رسانده است، اما سال بعد در سطحی بالاتر تیم می‌گیرد!

«افراد سر یک سفره نشسته‌اند و کسی را راه نمی‌دهند!»، وی ضمن بیان این جمله تصریح کرد: مدیران با مسائل فنی آشنا نیستند و در خدمت مافیای دلالی فعالیت می‌کنند. مافیای دلالی در انتخاب مربیان تأثیرگذار است و در این بین فوتبال ایران کاملاً راکد مانده و پیشرفتی ندارد.