فوتبال ایران درگیر جنجال هایی است که با VAR هم حل نمی شود- اخبار فوتبال ایران – اخبار ورزشی تسنیم

به گزارش خبرگزاری تسنیم، اشتباهات داوری کلیدواژه اصلی فوتبال کشورمان ظرف دو هفته اخیر بوده است که واضح‌ترینِ آنها، به دیدارهای سرخابی‌ها مربوط می‌شود.

این تمام مشکل داوری نیست. داوران ایرانی به دلیل ناچیز بودن رقمی که برای قضاوت هر مسابقه دریافت می‌کنند، شغل دیگری جز داوری دارند و ممکن است تمرکز کاملی در طول مسابقه نداشته باشند. ورود کمک داور ویدئویی به فوتبال ایران قطعاً کار داوران را راحت و فشار را روی آنها کمتر می‌کند. با این حال VAR کلید بسیاری از جنجال‌هایی نیست که فوتبال ایران با آن دست و پنجه نرم می‌کند.

نکته واضح این است که VAR در جلوگیری از اتلاف وقت بازیکنان یا درگیری نیمکت‌نشینان نمی‌تواند کمکی کند. همچنین با توجه به اعتراض برخی مربیان به تمامی تصمیمات داوری در کنار زمین، قطعاً جنجال‌های فوتبالی پیرامون داوری همچنان پُررنگ خواهد بود.

درگیری ریکاردو ساپینتو با مربیان گل‌گهر که سبب اخراج سرمربی استقلال از کنار زمین شد، از جمله این موارد محسوب می‌شود. کسی در پنالتی اعلام شده به سود استقلال که چند دقیقه قبل از درگیری ساپینتو و مربیان گل‌گهر رخ داد، شکی نداشت. با این حال طرفین درگیری، طرف مقابل را به استفاده از فحش‌های پرتغالی متهم کردند و ساپینتو هم خیلی زود از کوره در رفت.

جواد نکونام نیز یکی از مربیانی است که بارها منتقد قضاوت داوران دیدارهای فولاد بوده است. سرمربی فولاد پیش‌تر گفته بود صنعت نفت، مس کرمان و مس رفسنجان در اهواز مقابل تیمش وقت‌کشی کرده‌اند و داور را مقصر این مسئله دانست. وی بعد از بازی با مس کرمان گفت: آقای افشاریان! داوران خوبی برای بازی‌های فولاد انتخاب کنید. بازیکنی در دقیقه 30 روی زمین می‌افتد، در صورت تکرار باید از زمین اخراج شود، اما این بازیکن مطمئن است اخراج نمی‌شود!

باید در نظر داشته باشیم که کمک داور ویدئویی قرار نیست همه تصمیمات داوران را به چالش بکشد. این سیستم تنها در تصمیمات مرتبط با تعیین صحت گل، پنالتی و کارت قرمز به کار می‌رود و در تصمیم‌هایی چون پرتاب اوت یا درگیری نیمکت‌نشینان استفاده نمی‌شود. با این حال اتفاقاتی در دیدارهای لیگ برتر رخ می‌دهد که ممکن است کاری از دست VAR هم برنیاید!

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2785201

تصمیمات بعضاً اشتباه داوران در هفته‌های گذشته، الزام ورود کمک داور ویدئویی به فوتبال کشور را به مدیران فدراسیون یادآوری کرده است. قطعاً ورود VAR سبب می‌شود که بسیاری از چالش‌های فعلی فوتبال را از بین برود. صحنه‌هایی که برای بیننده تلویزیونی هیچ شبهه‌ای را برای تصمیمات باقی نمی‌گذارد، اما داور در یک لحظه باید درباره این صحنه تصمیم بگیرد.

دیدار روز جمعه استقلال مقابل فولاد خوزستان چند صحنه مشکوک به پنالتی به سود آبی‌ها در بر داشت که باعث اعتراض شدید آنها نسبت به حمید حاج‌ملک شد. البته کارشناسان داوری در یک صحنه، حق را به استقلالی‌ها دادند و اعتقاد داشتند یک پنالتی تیم ریکاردو ساپینتو دیده نشده است. هفته گذشته هم داور یک پنالتی عجیب به نفع پرسپولیس اعلام کرد که البته تبدیل به گل نشد.

کمک داور ویدئویی (VAR) , لیگ برتر فوتبال , داوران فوتبال ایران ,