فتح الله زاده: گفتند استقلال 300 میلیارد پول دارد اما موجودی حساب صفر ریال بود!/ ساپینتو انسان قانعی است و با همه وجود پشت او هستم- اخبار فوتبال ایران – اخبار ورزشی تسنیم

وی در خصوص اینکه همزمان با آمدنش به استقلال با 200 میلیارد بدهی مواجه شد، گفت: من زمانی کمپ ناصر حجازی را ساختم و تحویل دادم و الان سازمان خصوصی‌سازی این کمپ را با یک سند 1000 میلیارد قیمت گذاشته است و هنوز سندش کامل نشده است. من در یکی از برنامه‌ها دیدم که دوست عزیزم آقای آشتیانی گفته است که فتح‌الله‌زاده قبول کرده است که استقلال بدهی دارد. من باید بگویم که اصلا نمی‌دانستم بدهی داریم. به من گفتند که 300 میلیارد پول در حساب است و اسپانسر هم داریم و وضعیت خوب است. من آمدم به باشگاه و گفتم که بدهی میلیاردی استراماچونی را پرداخت کنیم. در حالی که 3 مسئول مهم ورزش ما گفتند که وضع خوب است و پول داریم، ولی وقتی من به باشگاه آمدم و دیدم که پول نداریم. به من گفتند که بدهی استراماچونی را از کجا پرداخت کنیم و من گفتم که از 300 میلیاردی که داریم، در حالی که دیدیم فقط یک ریال در حساب باشگاه بود و 150 میلیارد تومان هم وام گرفته‌اند و قسط آن را پرداخت نکرده بودیم. بعد از آن هم گفتند که 40 درصد از پول بازیکنان را پرداخت کرده‌ایم و بعد از آن دیدم که 17،18 درصد از قرارداد بازیکنان پرداخت شده است.

وی در ادامه اشاره کرد: یعنی در این یک سال 760 میلیارد تومان هزینه شده است؟ شخصیتم اجازه نمی‌دهد که بگویم چطور پول را خرج کرده‌اند اما اتفاقات خوبی رخ نداده است. شما می‌توانید با پژو بروید اما من شما را با بنز می‌برم. کلی آدم داریم که در تهران تخصص یک کار را دارند و نیازی نبود از شهر دیگری آدم بیاوریم که پول هتلش را هم بدهیم. خرج‌هایی شده که واجب نبوده است. هر روز 4 ساعت در باشگاه می‌نشینم که بازیکنان را راضی نگه دارم. در چند بازی که به باشگاه استقلال آمدم، این سری فاجعه بوده است. پول اسپانسر خرج شده و درآمدی هم نداریم.

فتح‌الله‌زاده عنوان کرد: در این میان عده‌ای می‌گویند، اگر فلانی بیاید 300 میلیارد می‌آورد. به من گفتند در باشگاه 300 میلیارد تومان وجود دارد اما نیست. روزی که من از باشگاه استقلال رفتم ورزشگاه امام رضا (ع) شرایط خوبی داشت و بازی خارجی انجام می‌شد اما الان خرابه شده است. به آقای سجادی خیلی ارادت دارم و اگر مرا جا‌بجا هم کند، اتفاق بدی رخ نمی‌دهد. اگر کسی می‌تواند 600 میلیارد بیاورد، بیاید و کمک کند. من طرح‌های خوبی دارم.

مدیرعامل باشگاه استقلال درباره اینکه الان با این اوصاف شرایط باشگاه چگونه می‌شود؟ گفت: ما یک ریال از اسپانسر طلبی نداریم. تنها طلبی که داریم این بوده که یک بازیکن در خارج داشتیم و یک مقدار هم از AFC طلب داریم که به ما نمی‌دهند و همه آنها را هم جمع کنیم یک میلیون دلار می‌شود. ما الان بدهی‌های استراماچونی، پادوانی و محبی داریم. برای بدهی محبی 270 هزار دلار قرض کردیم و نتوانستیم پول را بفرستیم و الان یک مقدار از پولمان برگشت خورده و نمی‌دانیم کجاست. ما نمی‌دانیم پول را چطور منتقل کنیم و هر راهی را پرسیده‌ایم قبول نکردند. من آدمی نیستم که در بروم، من اگر نتوانم استقلال را درست کنم هیچ کس دیگری هم نمی‌تواند. جالب است که یکی از اعضای هیئت مدیره گفته که ما پول داریم، خودش هم نمی‌دانست که این قدر پول خرج شده است. دزدی نشده است، پول‌ها خرج شده اما می‌توانستیم معقول‌تر خرج کنیم.

وی درباره وضعیت ساپینتو و اینکه او معمولا به مربی ایرانی اعتقاد دارد، گفت: عده‌ای وجود دارند که به بازیکنان می‌گویند پول آماده بوده ولی فتح‌الله‌زاده نمی‌خواهد پول بدهد. نصف شب اطلاع می‌دهند که یکی از دستیاران ساپینتو برای مالیات ممنوع‌الخروج است و من به یکی از مدیران مربوطه تماس گرفتم که بتوانند مجوز خروج او را بدهند. من به ساپینتو گفتم که در استقلال می‌مانی و به تیم کمک می‌کنی. او را همه قبول دارند و تعویض‌های تاثیرگذاری دارد. از طرفی آدم قانعی است و من با همه وجود پشتش هستم. تا روزی که او هست من کمک می‌کنم، مگر اینکه خودش یک روز بگوید با توجه به شرایط باشگاه نمی‌توانم ادامه دهم.

مدیرعامل باشگاه استقلال درباره ابهاماتی که در جذب برخی بازیکنان وجود دارد، یادآور شد: در این موضوعات به امضای مدیرعامل باشگاه احترام می‌گذارم اما  500 میلیارد خرج کردن در یک نیم فصل مبلغ بالایی است. من اگر سال بعد در باشگاه باشم کل فصل را کمتر از 500 میلیارد می‌بندم. در برخی از امور حتی مسئولان باشگاه هم اطلاع نداشتند، من با آقای قربان‌زاده هم صحت کردم که حتی ایشان هم در جریان نبود.

وی در پاسخ به این سوال که می‌تواند از ظرفیت‌های خارج از فوتبال مثل کشتی و والیبال استفاده کند؟ عنوان کرد: من هر وقت در باشگاه بودم ممکن نبود که 5 رشته نداشته باشیم. الان این فرصت را نداریم و اینقدر غرق در مشکلات هستیم که نمی‌توانیم کاری کنیم. من از ساعت 6 صبح که از خواب بیدار می‌شوم تا ساعت 12 شب کار می‌کنم و فرصت فکر کردن ندارم و همه چیز هم بدهی است. من از برخی از طلبکاران سوال می‌کنم که چرا تا قبل از این نیامدید و وقتی من آمدم به دنبال طلب‌تان آمدید؟  ما روز بازی استقلال به زور از دوستانم 60 هزار یورو قرض کردیم که در فرودگاه به ساپینتو بدهیم چون به او و همکارانش پول نداده بودیم. من فعلا در حال قرض کردن هستم و ممکن است طلب‌کاران سراغ من هم بیایند.

فتح‌الله‌زاده در ادامه افزود: من بیشتر نگران فوتبال کشورمان هستم، ما یک زمانی متکی به خلاقیت‌های فردی بازیکنان‌مان بودیم که الان آن هم از بین رفته است. ما بازیکنانی مثل حیدریان را در فوتسال داشتیم، اما الان چنین بازیکنانی نداریم. بعضی از بازیکنان هم داریم که خوب استفاده نمی‌کنیم. در بازی با آمریکا وقتی ابوالفضل جلالی به زمین آمد اصلا بمب روحیه شد. ما از این بازیکن خیلی استفاده نکردیم و نشان دادیم که خیلی مسلط به انتخاب بازیکنان‌مان هم نیستیم. این بازیکن با چند دقیقه بازیکن چقدر قیمتش در ترانسفرمارکت افزایش پیدا کرد. ما باید فکری کنیم و همه جانبه رشد کنیم. مدیران، مربیان و بازیکنان در کنار هم رشد کنند. زمانی که استقلال و پرسپولیس چند بازیکن در اروپا داشتند از آسیا فاصله گرفته بودیم اما الان دوباره به آسیا برگشتیم و افت محسوسی کرده‌ایم.

وی درباره ورود نهادهای نظارتی به باشگاه‌های فوتبال تصریح کرد: آنها حضور دارند و تازه کارشان را شروع کردند. در گذشته  و در زمان مدیریت قبلی من این مسئله وجود داشت. سازمان‌های نظارتی حضور دارند و برخورد می‌کنند. ما خیلی از مدیران را داریم که حکم قطعی گرفتند و محکوم شدند اما اعلام نشده است.

فتح‌الله‌زاده با بیان اینکه «طرحی برای سال آینده داریم که 700 میلیارد تومان درآمد داشته باشیم» درباره تبلیغات محیطی اضافه کرد: پول تا اینجای مسابقات را گرفتیم و از اینجا به بعد هم 10 میلیارد تومان دیگر درآمد خواهیم داشت که این مبلغ قابل توجهی برای ما نیست.

وی درباره وضعیت سیاوش یزدانی و محمدحسین مرادمند در استقلال ابراز داشت: من این مسائل را برعهده سرمربی می‌گذارم، چون تایید کرده‌ام که سرمربی از لحاظ فنی توانایی بیشتری از من دارد. ساپینتو این مسائل را مدیریت می‌کند. از او سؤال کردم که کدام بازیکنان را کنار خواهد گذاشت، گفت همه آنها را لازم دارم و شاید یک بازیکن جدید هم نیاز داشته باشیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، علی‌ فتح‌الله‌زاده با حضور در برنامه تلویزیونی «ورزش و مردم» درباره نتایج تیم ملی فوتبال در جام جهانی 2022 قطر اظهار داشت: من بازی آمریکا را که دیدم خیلی به من بر خورد، در ده دقیقه اول بازی آمریکایی‌ها با ترس و احتیاط بازی کردند. ما 24 سال پیش آنها را برده بودیم و یک بر صفر جلو بودیم. بعد از 10 دقیقه متوجه شدند که هدف بچه‌های ما بردن نیست و جلو آمدند و بازی تهاجمی انجام دادند. هر تیمی که برای مساوی به زمین می‌رود اغلب می‌بازد و ما نباید برای مساوی بازی می‌کردیم و وقتی ترکیب تیم را دیدیم احساس کردم می‌خواهیم مانع از پیروزی آمریکایی‌ها شویم.  در بازی ما تاکتیک و تکنیک وجود نداشت. ما اگر همان بازی با ولز را هم مقابل انگلیس بازی می‌کردیم حداقل مساوی می‌کردیم. آمریکایی‌‌ها تنها کارشان این بود که خوب پرسینگ انجام می‌دادند.

وی در ادامه در واکنش به صعود ژاپن با شکست اسپانیا عنوان کرد: ‌آنها خوب کار کردند و به فوتبال سرعت دادند و نتیجه‌اش را هم گرفتند. ما در فوتبال‌مان باید یک مقدار آنالیز و انتقاد‌های‌مان مبتنی بر اصول باشد که نیست. ما در دوره‌های گذشته در جام ملت‌ها زمانی که با قلعه‌نویی مقابل کره‌جنوبی مساوی کردیم و در ضربات پنالتی باختیم، چند کارشناس قلعه‌نویی را بیچاره کردند که تیم ملی در ضربات پنالتی شکست خورده است. من ضمن احترامی که برای کی‌روش قائلم، معتقدم اگر دایی یا قلعه‌نویی سرمربی تیم ملی بودند آیا 6 گل از انگلیس می‌خوردیم؟ ما باید فوتبال را بسازیم، ولی آیا در این سال‌ها دیده‌ایم که من نوعی را به عنوان یک مدیر به یک دوره مدیریت فرستاده‌اند؟ ما نباید اجازه دهیم که کسانی که پول بیت‌المال را حرام می‌کنند آرامش داشته باشند و بقیه که زحمت می‌کشند را تحت فشار بگذاریم. 10 سال است که می‌گویند بدهی‌های فتح‌الله‌زاده اما یک بار نیامدند ببینیم چه می‌گویند.

فتح‌الله‌زاده افزود: بازیکنی مثل ارسلان مطهری که گل ما در سوپرجام را زده است یک ریال نگرفته است. بازیکن به من می‌گوید پول می‌خواهم و ما هم یک ریال نداریم و اسپانسر هم نداریم. من نمی‌خواهم بگویم که مدیر قبلی کارش ایراد داشته است ولی من الان آمدم نه تنها 300 میلیاردی که گفتند، در حساب باشگاه نبود، بلکه باید در یک هفته 200 میلیارد پول بدهم و اگر ندهیم دوباره تکرار می‌شود. ما تا آخر فصل هم 600 میلیارد تعهد ایجاد کردیم. من هم تقصیرها را گردن آجورلو نمی‌اندازم اما اگر چیزهایی که می‌گویم اشتباه است بگویند. همه کسانی که به من قول دادند و گفتند پول داریم، می‌گویند تخلف شده است. ما 200 میلیارد تا یک هفته باید پرداخت کنیم و 600 میلیارد هم تا آخر فصل باید پرداخت کنیم. روز گذشته کارت اعتباری سرمربی و مربیان ما را باطل کردند. من پرسیدم گفتند که یک آقایی که کنار تیم بوده او به کادرفنی داده است و قطع کرده است. امروز هم به مربی و بازیکنان ما تذکر و اخطار دادند. ما باید با وزیر برنامه‌ای بگذاریمی و بگوییم که الان کتمان حقیقت شده است.

مدیرعامل باشگاه استقلال در پاسخ به این سوال که زمان دربی تغییر نکرده است؟ گفت: هیچ چیزی را تغییر ندادند و همان برنامه است، امروز هم قرار است نامه‌ای به سازمان لیگ بزنیم که شهرآورد با تماشاگر برگزار شود.

فتح‌الله‌زاده در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه ‌با چه روشی باشگاه را ارائه خواهد کرد؟ خاطرنشان کرد: ما دو برنامه داریم، یکی اینکه باید وام بگیریم که خودم خیلی موافق آن نیستم. ما باید 200 میلیارد بگیریم و برای آن 60،70 میلیارد سود هم بدهیم، ضمن اینکه باید قسط وام را هم بدهیم. راه دوم‌مان هم این است که ‌باید از پولی که داریم و از سازمان خصوصی به دست آمده است ‌را آزاد کنیم که رقم کم 100 میلیاردی است، من با این مبلغ می‌توانم مشکلات را تا حدودی حل کنم. این یکی از مشکلات من هست که قبلا مدیران دیگر این پول را توانسته‌اند بگیرند و الان این 100 میلیارد را نمی‌دهند.  سازمان خصوصی‌سازی گفته بود از این پول باید بدهی‌های گذشته را پرداخت کنید و بقیه آن را صرف زیرساخت‌ها شود.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2815285

وی درباره راه‌های برون‌رفت از مشکلات عنوان کرد: بنده زمانی یک هیئت مدیره قوی داشتم که 5 سال من را نگه داشتند. در آن 5 سال ما تیم‌ پایه‌ای را داشتیم که 11 ملی‌پوش از آن در آمد. وحید طالب‌لو، آندو تیموریان، امیرحسین صادقی، خسرو حیدری و دیگران. وقتی یک مدیر 2 سال وقت ندارد نمی‌تواند اتفاق خوبی در تیم‌های پایه رقم بزند.

فتح‌الله‌زاده درباره اینکه شروع کارش در استقلال را با وعده ستاره سوم برای این باشگاه آغاز کرد اما الان شرایط شبیه به فانوس است، چه برسد به ستاره، گفت: اینجا استقلال است. این تیم بزرگی است و هر کاری را می‌تواند انجام دهد و ستاره‌ هم می‌آوریم. اگر 3 سال به من اجازه داده شود این کار را می‌توانیم انجام دهیم، چون این آخرین باری است که مدیریت می‌کنم و کار را بعد از این دوره به جوان‌تر‌ها می‌سپارم. با همه این اوصاف شروع کارم در استقلال وضعیت را سخت کرد، کتمان حقیقت من را خیلی اذییت کرد.

مدیرعامل باشگاه استقلال در خصوص اینکه در این مدت با آجورلو صحبتی داشته است، گفت: اصلا نتوانستم با آجورلو صحبت کنم چون او را ندیدم. احساس می‌کنم خیلی از مسائل را خود او هم اطلاعی ندارد و باید با خود او صحبت کنم. چیزی که اتفاق افتاده این است که آنها اضافه بر آن چیزی که وظیفه داشتند خرج کردند. این را من نمی‌گویم سازمان خصوصی می‌گوید که 250 میلیارد اضافه خرج کرده‌اند. من می‌گویم اگر 100،150 میلیارد کمک شود بقیه مشکلات را هم برطرف می‌کنم و از این برهه عبور می‌کنیم و طرح‌هایی دارم که اگر به نتیجه برسد امسال می‌گذرد.