شافعی: نتیجه گرفتن تیم ملی دور از دسترس نیست/ پرسپولیس با بردهای اقتصادی هم قهرمان می شود- اخبار فوتبال ایران – اخبار ورزشی تسنیم

وی با اشاره به مسائل روحی روانی بازیکنان که در عملکرد آنها در جام‌جهانی موثر خواهد بود، گفت: مسئله روحی روانی در جام‌جهانی خیلی مهم‌تر از مسائل تاکتیکی و فنی است. در این بخش کی‌روش باید قوی عمل کند. خوب است که شاهد همدلی بیشتری باشیم و باری از دوش مردم برداشته شود. امیدوارم بازی‌های تیم ملی در قطر طوری باشد که مردم کمی خوشحال شوند.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2800669

وی ادامه داد: اگر بازیکنان تیم ملی جدا از مسائل تاکتیکی و فنی، احساسی و حماسی هم به این بازی‌ها نگاه کنند، شاید نتایج غیرمنتظره‌ای در قطر رقم بخورد. فوتبال ما در این زمینه خاطرات خوبی دارد و نمونه آن بازی با استرالیا و آمریکاست حتی بازی‌های بین‌المللی دیگر.

بازیکن سابق سرخپوشان در مورد عملکرد پرسپولیس پیش از تعطیلی مسابقات خاطرنشان کرد: سوای بازی‌های ابتدایی که نوسان داشت اما از نظر امتیازی و منطق جدول، نسبتاً خوب عمل کرد و خودش را به صدر رساند، این خودش یک امتیاز است ولی مردم فوتبال لذتبخشی را ندیدند. یحیی گل‌محمدی در این زمینه نظر خودش را دارد که مردم در آخر فصل امتیاز و جایگاه تیم را می‌بینند و کمتر اینکه فوتبال زیبا ارائه شده یا نه، در ذهن‌ها می‌ماند اما چون پرسپولیس سبقه 5 قهرمانی پیاپی داشته و دو بار به فینال آسیا رسیده، مردم حق دارند از این تیم انتظار داشته باشند که زیبا بازی کند. تماشاگر دوست دارد فوتبال زیبا ببیند و اگر بازی تیم زیبا نباشد، از جذابیت فوتبالی آن کم می‌شود. پرسپولیس اقتصادی امتیاز می‌گیرد و فکر می‌کنم به همین شیوه هم می‌تواند قهرمان لیگ شود اما مردم از این نمایش لذتی نمی‌برند.

محمود شافعی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم با اشتباه خواندن تعطیلی لیگ از چند هفته پیش از آغاز جام‌جهانی، اظهار داشت: تیم‌های راه یافته به جام‌جهانی را ببینید که کدام‌شان لیگ را از آن وقت تعطیل کردند، با توجه به شرایطی که فوتبال ما دارد، این تصمیم اشتباه و عجولانه‌ای بود و بازیکنان را از آن فرم بدنی مطلوب خارج می‌کند. خدا کند کی‌روش برای این تعطیلی برنامه داشته باشد تا بازیکنان را با برنامه‌هایش به سطح حضور در جام جهانی برساند ولی منطق فوتبال می‌گفت در شرایط مسابقه بودن بهتر از تمرین مستمر داشتن است و به عقیده من این یک مقدار به تیم لطمه می‌زند.

بازیکن پیشین فوتبال ایران یادآور شد: سبک فوتبال ما بین آلمان و یوگسلاوی است، البته به صورت کلی باید برای ارائه نمایشی منطقی و هوشیارانه در این سه بازی برنامه‌ریزی کنیم و بتوانیم از موقعیت‌های‌مان استفاده کرده و بهترین نتیجه را بگیریم. باید از تجربه بازی با آرژانتین، آمریکا و حتی بوسنی که باختیم در جام‌جهانی استفاده کنیم. اینکه بخواهیم فوتبال‌مان را با تیمی چون انگلیس قیاس کنیم، مشکلی از مشکلات ما حل نمی‌کند و زیاد ما را جلو نمی‌برد. ضمن اینکه هیچ چیزی در فوتبال غیرممکن نیست و قبلاًَ هم نتایج غیرمنتظره را رقم زده‌ایم. نسل خود ما بود که تیم ملی موفق شد آمریکا را در جام‌جهانی ببرد. البته که فوتبال امروز خیلی متفاوت از آن زمان است. سرعت فوتبال نسبت به 20 سال پیش بیشتر شده، مربیان فوتبال را با علم روز دنیا پیش می‌برند ولی اینکه بتوانیم نتیجه خوب بگیریم هم دور از دسترس نیست و حتی می‌توانیم با انگلیس هم پایاپای بازی کنیم. بازیکنانی داریم که در اروپا بازی می‌کنند و شرایط خوبی دارند.

شافعی درباره اینکه برخی کارشناسان سبک بازی تیم ملی را شبیه به انگلیس و ولز می‌دانند، خاطرنشان کرد: به نظر من فوتبال ایران آنقدری که در بین اروپایی‌ها شبیه یوگسلاوی سابق بازی می‌کند، ربط زیادی به فوتبال انگلیس و ولز ندارد. فوتبال ما خیابانی و شبیه به لیتوانی، کرواسی و صربستان است و خیلی شبیه انگلیس نیست. هیچ‌وقت در فوتبال‌مان قدرت بدنی انگلیسی‌ها و خشن بودن فوتبال آمریکا را نداشتیم و این مقایسه جالبی نیست.