سیستم بتنی قالب تونلی (روش قالب تونلی)

درز بین تخته ها و دهانه های ساخته شده از فلز باید کاملاً مهر و موم شود تا بتن خارج نشود. بعد از آنکه بتن ریخته شد و گیرش اولیه پیدا کرد (بعد از حدود ۱٫۵ ساعت) عملیات خاصی برای نگهداری بتن باید آغاز شود. برای حفظ یکنواختی سطوح بتونی برای مصارف چندگانه و کنترل میزان تغییر شکل خمش به میزان مناسب ، باید از پوشش های قالب بتونی معماری برخوردار باشد. میزان مواد مورد نیاز بر اساس فشار ، قاب بندی و خاصیت خمشی انتخاب می شود و باید اطمینان حاصل شود که مواد انتخاب شده مشخصات فنی بافت سطح بتن را رعایت می کنند. باید ابعاد این قالب، حتماً به صورت مضربی از 5 در نظر گرفته شود، لازم به ذکر است که به سفارش دادن چنین ابعادی از قبل نیاز نیست، چرا که امکان تهیه آنها به سهولت در بازار وجود دارد. نوع ماده ای که باید انتخاب کنید به فرم مورد نظر ، تعداد مواد قابل استفاده مجدد ، هزینه ساخت قالب و سهولت نصب و جداسازی بستگی دارد.

شرکت قالب سازان آژینه در سال 1387 تاسیس گردید و در طول مدت فعالیت خود توانست با تکیه بر دانش روز و همپنین تجربه کارشناسان این صنعت، بسیاری از پروژه های ملی و ساختمانی را به ثمر برساند. بتن در واقع حاوی موادی مانند آهک ، سیمان و سایر مواد به علاوه سیمان مایع است که با گذشت زمان سفتی خود را به دست آورده و برای ساخت و ساز استفاده می شود. کشو ایران از جمله کشورهایی است که در سالهای اخیر با زمین لرزه و بلایای طبیعی متنوعی دست و پنجه نرم کرده است. از ایستاده های روی زمین یخ زده و سست باید جداگانه اجتناب شود. برای برداشتن قطعات مورد استفاده برای حفظ فاصله دو تخته در مقابل یکدیگر (تخته های اندازه) باید اقدامات لازم انجام شود تا قطعات در بتن نمانند. 2. همچنین فوم بتن برای مکانهایی که از دستگاههای با قدرت بالا، دستگاههای تحت فشار، دستگاههای بدون اینورتر و غیره استفاده میکنند، مناسب نیست. اسکافلد مثلثی بنا به اینکه به شکل مثلث طراحی و ساخته شده اند به این عنوان خوانده می شوند و همچنین از جنس لوله های ۵ یا ۶ سانت با اتصالات جوش به هم وصل می گردد. این قالب بتونی به شکل لوله های توخالی و برای ساخت ستون ها و کف ساخته شده است.

با توجه به وزن استاندارد یک فوت مربع بتن ، که برابر ۱۵۰ پوند است، در اجرای یک پروژه اعم از دیوار ، سرستون و یا تیر پل و … یک قطعه فلزی است که قالب دیوار را به انتهای قالب سقف متصل می کند و این وسیله فلزی قابل تنظیم می باشد. فاصله قالب جانبی وسیله ای است که فاصله مورد نظر را بین قالب عمودی و میله های تقویت کننده حفظ می کند. ۲- سازه اجرا شده کاملا” یکپارچه بوده و عاری از وجود درزهای ساختمانی عمودی و افقی است . این دو شبکه چهار شبکه عمودی تقویت شده توسط براکت های عمودی با رابط های براکت است که می توان در جای دیگری خورده و صادر شد پشتیبانی می شود. قالب های تزئینی بتونی را می توان از چوب ، پلاستیک ، گچ ، لاستیک ، بتون ، الیاف شیشه ای ، فلزی یا سایر مواد ساخت. برای تسهیل کار فشرده سازی بتن بر روی دیوارهای بلند و مانند آن ، در صورت لزوم باید بازشوها را روی قالب های بتونی نصب کنید. ورقه ورقه ماده ای است که برای محافظت از قالب و تسهیل جدایی آن از بتن با استفاده از قلم ، غوطه وری ، آغازگر یا اسپری استفاده می شود.

این نوع قالب بتن ، در کارگاه های ساختملانی و با استفاده از چوب و تخته های متشکل از خرده چوب و تخته سه لایه که در برابر رطوبت مقاوم هستند، ساخته می شود. 1. قالب چوبی سنتی: قالب بتونی در کارگاه ساختمانی از چوب یا چوب سه لایه یا تخته ذرات ضد رطوبت ساخته شده است. قالب های فلزی نسبت به نمونه های چوبی گران تر هستند و البته از نظر وزن سبک تر هستند ، اما از آنجا که بسیار بادوام نیستند و ممکن است بار دوم مورد استفاده قرار نگیرند ، به اندازه قالب های فلزی از نظر اقتصادی نیز ندارند. در صورتی که قالب کف پوتر تیر را لب به لب با شاه تیر یا قالب ستون بسازید طول آن برابر دهانه آزاد تیر باید اندازه بزنید. یکی از مهمترین ویژگی های قالب مدولار بتن که باعث شده است استفاده از این قالب بتن در مقایسه با قالب های دیگر یک مزیت به شمار رود، این است که می توان قالب مدولار بتن را بارها مورد استفاده قرار داد و در صورت نگهداری درست ( عدم پرتاب از ارتفاع) می توان عمر مفید آن را تا حد قابل توجهی نیز افزایش داد.

جهت ایمن بودن کار و همچنین بازده بالای کاری متعلقاتی همچون نردبانهای دسترسی – سکوی بتن ریزی و حفاظ های ایمنی روی پنلها ارائه میگردد. در زمان مونتاژ و دمونتاژ جکهای سقفی از نیروی انسانی کمتری استفاده میگردد و انتقال متریال کفراژبندی با استفاده از محصول جک سقفی، به طبقات فوقانی یا هم جوار به راحتی با استفاده از پالتهای چرخ دار امکان پذیر است. سطح فلزی بتن از ورق استیل 3 میلی متر و تسمه های سوراخ دار در اطراف تابلو 5 میلی متر ضخامت و میله های تقویت کننده بتونی 3 میلی متر یا 4 میلی متر ضخامت دارند.

قالب های بتنی بسته به نوع پروژه ، هزینه تخمین زده شده و زمان موجود برای تکمیل پروژه ، در انواع مختلف چوب ، آجر یا فلز موجود است. تعداد و محل تکیه گاه های جانبی بسته به شرایط عملیاتی باید کافی باشد. باید دقت شود این بتن که دارای کیفیت نامناسب جهت بتن ریزی میباشد، مورد مصرف کارهای ساختمانی قرار نگیرد. طراحی و قالب ریزی و سازه بتن نیاز به فناوری بالا و طراحی هوشمند و امکانات و ترتیبهای خاص دارد. انتخاب مواد قالب بندی باید براساس حداکثر هزینه اقتصادی به پیمانکار و متناسب با ایمنی و کیفیت مورد نیاز کار نهایی باشد. از حرکت قالب بتونی باید اجتناب شود و اجزای قالب بتونی از یکدیگر دور شوند. قالب سنبه و ماتریس خم لوله By شرکت مهندسی دیاکو on مرداد ۵, ۱۳۹۵. در بعضی از موارد، اگر تغییری در نحوه اتصال این لوله ها ایجاد شود، باربری آن ها می تواند تا 14 تن افزایش یابد. واشر دو لوله: برای بستن دو لوله پشت قالب از این قطعه استفاده می شود. اجرای بازشو یا شوت (قیف) جهت ریختن مصالح تعمیر در پشت قالب لازم است.

به همین جهت از گذشته تا کنون همواره قالب های متنوعی برای ساختن بتن مورد استفاده قرار می گرفت که از جمله ی آن ها می توان به قالب های بتن چوبی یا آجری اشاره کرد. سولجر ها : سولجر ها قسمتی از بدنه قالب است که به شکل تیرآهن میباشد و وظیفه ی آن جلوگیری از شکم انداختن قالب میباشد. مواد رهاسازی قالب برای جلوگیری از چسبندگی و در نتیجه تسهیل جداسازی روی سطوح تماس قالب بتنی استفاده می شود. این مواد معمولاً در طول ساخت یا کارگاه روی سطوح تماس قالب به عنوان مایع استفاده می شوند. 5- قالب ساختاری پایدار در محل: این قالب بتونی معمولاً از پلاستیک تقویت شده از پیش ساخته در کارگاه ساخته می شود. و قسمت قابل استفاده از قالب بتونی باید با مصالح سطح ساختاری مانند آلومینیوم ، فولاد ، چوب و غیره پوشانده شود. برای ساخت سازه بتونی مسلح باید بتن رب را درون قالب ها ریخته شود تا پس از پر کردن کل حجم قالبها شکل گیری لازم شود. برای تعیین مقاومت فشاری بتن عمدتا قالب های مکعبی یا استوانه ای بکار می رود.

پایداری یکی از مهمترین خصوصیاتی است که در قالب بندی باید به آن توجه شود. این کشش در دو جهت مخالف کمک می کند تا قالب در اثر فشار بتن داخل آن از هم باز نشود و مشکل ایجاد نگردد. اتصالات باید به گونه ای باشد که از پایداری مجموعه بتن اطمینان حاصل شود. بر روی این سازه شما باید تخته های چوبی 4در2 یا تخیه 3در3 نصب کنید. مهمترین مزیت مجموعه قالب بتنی با قالب های چوبی سنتی مقایسه می شود. قالب مورد استفاده در فصل. در حقیقت قالب فلزی بتن حاوی ظروف است که با شکل و شکل خاص خود ، برای نگه داشتن بتن مسلح و مرطوب تا زمانی که بتن شکل گرفته و خشک شود ، استفاده می شود.

4. عدم نیاز به کارگر داربست بند و امکان مونتاژ قطعات توسط کارگر ساده. حال برای استفاده از بتن در سازه ها باید از قالب ها استفاده شود تا به سختی و سفتی مورد نیاز بتن برسد و در آخر هم قالب حذف شود. بتن عایق خوبی برای گرما است و می تواند مقدار قابل توجهی از گرمای محیط زیست را در خود نگه دارد. پس از شکل گیری و سخت شدن بتن در جای خود باقی می ماند و دارای اثرات مفیدی مانند عایق صدا و دما است ، از استحکام و سرعت ساخت آن برخوردار است. یک قالب استاندارد وزن تقریباً 32 کیلوگرم و اندازه گیری آن 1.10 متر با 2.70 متر است. قالب های بتونی با توجه به نوع پروژه باید به اندازه کافی قوی باشند که در صورت فشار دادن به قالب در هنگام ریخته گری در برابر بتن مقاومت کرده و از تغییر شکل جلوگیری می کند.

قالب فلزی چیست – قالب های فلزی ظروف موقتی از یک شکل و فرم خاص هستند که برای نگهداری بتن مسلح و بتن تازه از آن استفاده می شود. هزینه مصالح ، ساخت و اجرای قالب های بتونی بستگی به فرم قالب بتونی و دشواری ساخت آن و نوع مصالح بکار رفته دارد. قالب های تونل فرم در نگاه اول دارای قیمت تمامشده بالاتر نسبت به سایر محصولات می باشد ولی در واقع محاسبه سرعت اجرای پروژه و کم کردن نیروی انسانی و استفاده از تجهیزاتی مانند جرثقیل و غیره اثبات میکند که این محصول در واقع بسیار مقرون به صرفه تر برای پروژههای انبوهسازی می باشد، جهت دریافت اطلاعات فنی دقیق و قیمت روز قالب تونل فرم می توانید با دفتر فنی شرکت سازه گستر مدحت تماس بگیرید. این قالب های پلاستیکی برای کفپوش مسکن انبوه کم هزینه با شرایط مناسب.

بتون بکار رفته در ساخت عناصر نام بتن معماری را به خود می گیرد و دو کاربرد را برای آن تعریف می کند: اول به عنوان نوعی ماده سازه ای عمل می کند و دوم اینکه با ایجاد یک سطح تصفیه سطح مطلوب ، یک ویژگی معماری را ایجاد می کند ، علاوه بر این ناگفته پیداست که قالب سازی بخش مهمی از روند ساخت سازه های بتونی و عناصر معماری است ، به طوری که با پیچیدگی بیشتر سازه ، طراحان قالب مجبور می شوند تا روش های جدیدی را برای قالب سازی بویژه قالب سازی بتن معماری ابداع قالب بتن مدولار کنند. همه سقف ها از هر نوعی که باشند با مورد استفاده قرار دادن جک سقفی پایداری و مقاومت بالایی را به دست خواهند آورد. شرکتهایی که امکان خرید قالب بتن دست دوم از آنها وجود دارد، قالبهای دست دوم بیکیفیت را برای ذوب ارسال میکنند. چرا که در بسیاری از مواقع خریداران با خرید داربست های مدولار مثلثی غیر استاندارد، متوجه شده اند که داربست مورد نظر در ارتفاع های زیاد کج می شود و امکان استفاده از آن وجود ندارد. بالاترین بخش هر ستون را سرستون می گویند که برای انجام آن هم از قالب سرستون استفاده می شود.

سیستم استراحت بتن یا نیمه تمام استراحت شامل قالب ها یا قالب هایی در تماس با بتن و همچنین اعضای پشتیبان شامل شمع ها ، شمع های شکاف دار ، اتصالات مهار شده و اتصالات همراه است. کسانی که در کار ساخت و ساز هستند، می دانند که استفاده از شمع برای انتقال بار سازه بتنی تا چه اندازه اهمیت دارد. در مواردی که تعمیر زیر سقف صورت میگیرد بستن داربست یا شمع میتواند جهت نگهداشتن قالب بصورت محکم به سطح بتن استفاده شود. یکی از نکات مهم در استفاده از قالب فلزی توجه به سطح تمیز و یکنواخت قالب فلزی است زیرا اگر در هنگام بتن ریزی صاف و یکدست نباشد باعث ایجاد حفره های ریز و درشت در سطح سازه و باعث صافی و یکنواخت ساختاری است بنابراین باید توجه داشت که سطح قالب صاف است و اغلب برای حل این مشکل سطح قالب باید با روغن چرب شود. نمای بتنی پس از باز شدن قالب بتونی بسیار صاف خواهد بود و فقط درزهای پانل های قالب بتونی باقی مانده است. این دهانه ها باید دری داشته باشند که به راحتی باز و بسته و کاملاً آب بندی شود. به همین دلیل ، پیمانکار و پیمانکار سازه های بتونی باید کاملاً از مسائل مربوط به قالب سازی آگاه باشند ، از تجهیزات گرفته تا مشخصات و تحمل ابعاد و رویه ها.