سکوت مدیران فولاد درباره انتخاب جانشین منصوریان/ نگاهی به گزینه ها و گمانه زنی های غیررسمی- اخبار فوتبال ایران – اخبار ورزشی تسنیم

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، خبر برکناری علیرضا منصوریان در روز دوم شهریور ماه سال جاری رسماً اعلام شد، اما بخش عمده پروسه برکناری از همان زمان معرفی وی شروع شد، چرا که هواداران فولاد در انتظار معرفی سرمربی رزومه‌دار خارجی بودند. 

به هر حال بعد از سومین بازی فصل بیست‌وسوم لیگ برتر، حکم برکناری منصوریان رسماً امضا شد و از حالا انتظار هواداران خوزستانی برای انتخاب سرمربی جدید این تیم آغاز شده است. از آنجایی که مدیران فولاد ترجیح می‌دهند در سکوت خبری کار خود را پیش ببرند، تنور گمانه‌زنی‌ها بسیار داغ است.

افشین قطبی
با وجود تجربه زیاد این سرمربی بعد همکاری با پرسپولیس کارنامه آنچنان موفقی ندارد. اگر چه سال گذشته هم به تیم ونکوور کانادا رفت؛ منتهی مراتب بازگشت به فولاد و فوتبال ایران می‌تواند برایش جذاب باشد، اما مروری به گفت‌وگوی پیشکسوت فولاد با تسنیم سختی همکاری قطبی با باشگاه خوزستانی را یادآوری می‌کند: «شاید موفق‌ترین مربیان لیگ ایران مانند یحیی گل‌محمدی و امیر قلعه‌نویی هم توسط هواداران فولاد پذیرفته نشوند».

محرم نویدکیا
بعد از پایان همکاری با سپاهان، نویدکیا از جایگاه مربیگری دور بود تا اینکه نامش به‌عنوان گزینه تیم امید مطرح شد. او با وساطت محمد مایلی‌کهن حاضر به بازگشت به دنیای مربیگیری شد، اما در نهایت نیمکت امیدها به وی نرسید. در چنین شرایطی اولین بار نیست که نام او به‌عنوان گزینه‌ای ثابت تیم‌های متوسط به بالا لیگ برتر مطرح می‌شود، اما احتمال اینکه نویدکیا بخواهد (مسائل شخصی) یا بتواند (توسط باشگاه‌ها) در خارج از اصفهان را در اختیار بگیرد، زیاد نیست.

محمد ربیعی
این سرمربی بعد از پایان همکاری با مس رفسنجان، در ابتدای فصل با استقلال وارد مذاکره شد، اما در نهایت شرایط او را طوری پیش برد که با ذوب‌آهن همکاری کند. این سرمربی با توجه به کاریزما و شخصیتی که دارد بعید است که از همکاری با سبزپوشان انصراف بدهد. به ویژه که شاگردانش در تهران پرسپولیس را متوقف کردند. هواداران اصفهانی هم از این سرمربی حمایت و عموماً وی را گزینه مناسبی برای هدایت گاندوها قلمداد کردند.

از دراگان اسکوچیچ (سرمربی سابق تیم جوانان کرواسی)، قربان بردیف (سرمربی دینامو ماخاچکالا)، محرم نویدکیا، افشین قطبی و محمد ربیعی به‌عنوان گزینه‌های احتمالی سرمربیگری فولاد یاد می‌شود، در این میان اکثریت هواداران تمایل به جذب برانکو ایووانکوویچ دارند. در زیر نگاهی به گزینه های سرمربیگری فولاد خوزستان خواهیم داشت:

دراگان اسکوچیچ
سرمربی تیم زیر 21 سال کرواسی بعد از ناکامی در مرحله گروهی جام ملت‌های اروپای این رده سنی، با دو شکست و یک تساوی به پایان کار خود رسیده است. در چنین شرایطی بعید نیست با وجود خاطرات بد از ایران (بابت برکناری‌اش از تیم ملی ایران در آستانه جام جهانی) دوباره برای همکاری با بخش باشگاهی فوتبال ایران وسوسه شود. در این میان قانون سقف قرارداد فوتبال ایران به یکی از چالش‌های مربی کروات تبدیل شده است. باشگاه فولاد پیش از این مبلغ بودجه خود را 300 میلیارد تومان اعلام کرده بود و برای ثبت قرارداد چند بازیکن خارجی خود ناچار به کاهش مبلغ شد. بنابراین سرمربی سابق تیم ملی ایران که در آستانه جام جهانی برکنار شده بود باید تخفیفی قابل توجه حداقل روی کاغذ بدهد! این سرمربی سابقه همکاری با باشگاه فولاد، خونه به خونه، صنعت نفت آبادان و تیم ملی ایران را در کارنامه دارد.

برانکو؛ محبوب هواداران، مغضوب شرایط
برانکو ایوانکوویچ با وجود آنکه محبوب‌ترین فرد نزد هواداران فولاد است به دو دلیل فعلاً امکان حضور در ایران را ندارد. ابتدا مشکل مالیاتی او که باید توسط باشگاه پرسپولیس پرداخت شود. پیش از این  اصل مبلغ مالیات که چهار میلیارد تومان بود توسط سرخپوشان پرداخت شده، اما جریمه دیرکرد هفت میلیاردی مالیاتی هنوز تعیین تکلیف نشده است. مسئله دوم بحث قرارداد همکاری با تیم ملی عمان است. برانکو در فاصله تقریباً چهار ماهه تا مسابقات جام ملت‌های آسیا که در زمستان برگزار می‌شود به دلایل حرفه‌ای و اخلاقی میلی به ترک اردوی تیم ملی عمان ندارد، اگر چه امکانات باشگاه فولاد، حمایت هواداران، آکادمی و استعداد بازیکنان ایرانی، فولاد را به گزینه جذابی برای برانکو تبدیل می‌کند. در پایان نباید فراموش کرد که پرداخت دستمزد مربی در سطح برانکو با توجه به قانون سقف قرارداد عملاً جایی برای طرح نام وی در گزینه‌های باشگاه فولاد نمی‌گذارد. بنابراین برانکو محبوب هواداران و مغضوب شرایطی است که بخشی از آن ناخواسته است.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2946844

قربان بردیف
این سرمربی ترکمنستانی پیش از این سابقه همکاری با تراکتور را دارد و با لیگ ایران آشناست، اما کارنامه سوابق سرمربی پیشین آزمون، نشانگر جابه‌جایی زیادی شغلی است. این سرمربی 158 روز با تراکتور، 134 روز با سوچی همکاری داشته و از 46 روز پیش، تحت قرارداد دینامو ماخچکالاست که در لیگ دسته یک روسیه حضور دارد. در این مدت دو شکست، دو تساوی و دو برد در کارنامه وی ثبت شده است. این کارنامه پُر از عدم ثبات ریسک همکاری با این سرمربی را افزایش می‌دهد.