ساخت اتاق فرار : هر آنچه درباره کسب و کار اتاق فرار باید بدانید آریولند: مشاوره، طراحی وساخت | allescape

حتی می‌تونید یه معما رو تیکه‌تیکه کنید و جاهای مختلفی از سناریو قرار بدید. دهۀ 1970 بود که روانشناسی به نام Mihaly Csikszentmihalyi برای اولین بار نظریه‌ای رو تحت عنوان مفهوم جریان بررسی کرد. این پژوهشگر به این نتیجه رسید که «مهارت یک فرد» و «دشواری یک کار» در تعامل با همدیگه عمل می‌کنن تا حالات شناختی و عاطفی خاصی به انسان دست بده. به زبون ساده، این نظریه دنبال این بود که انسان چطور می‌تونه از فعالیت‌هاش لذت و رضایت پایدار کسب کنه. در هر حال، نکتۀ مهم توی انتخاب لوکیشن اینه که شما نباید توی ایجاد اون تجربۀ حسی و فراگیر برای مخاطب محدود باشید؛ یعنی بتونید حداکثر کار ممکن رو برای خلق عناصر غوطه‌وری و دکور مرتبط با سناریو و ژانر پیاده کنید.

مراحل ساخت اتاق فرار

بعد از تهیه ملک، باید هزینه تجهیز اتاق فرار و راه اندازی اون رو فراهم کنین. توی این مرحله، میشه خیلی از کارها مثل رنگ آمیزی، ساخت وسایل مخصوص و… رو خودتون انجام بدین و در هزینه‌ها صرفه جویی کنین. همیشه پیشنهاد می‌کنیم که یک لیست از موسیقی‌های متفاوتی را برای لحظات مختلف بازی داشته باشیم و هم‌زمان با اتفاقات و جریانات بازی، با تغییراتی شبیه نور و صدا، موسیقی تغییر کرده و لذت بازی را برای بازیکنان چندین برابر کنیم.

قدم هفتم: تست اتاق فرار

ساخت اتاق فرار : هر آنچه درباره کسب و کار اتاق فرار باید بدانید آریولند: مشاوره، طراحی وساخت | allescape

اولین اسکیپ روم در دنیای واقعی که توسط تاکاو کاتو ژاپنی افتتاح شد، بازی فرار واقعی نام داشت و او خود را به عنوان بنیانگذار اتاق فرار معرفی کرد برای همین هم هست خیلی ها تصور دارند او مبتکر ایده انتخاب شریک در اتاق فرار اسکیپ روم بوده. اتاق فرار بازی واقعی در ژاپن بود و تا سال 2011، نه تنها به محبوب ترین تفریح در ژاپن تبدیل شد بلکه به واسطه سر و صدایی که به پا کرده بود، به کشور های دیگر هم راه یافت و ابتدا در دو کشور سنگاپور و استرالیا اسکیپ روم ساخته شد. محبوبیت اتاق فرار در سراسر جهان باعث شد سه سال بعد یعنی در سال 2015، بالای 60 اسکیپ روم در سراسر جهان ساخته شود و با توجه به اطلاعاتی که در سال 2019 یعنی 4 سال بعد منتشر شد، تعداد اتاق فرار ها در جهان به بیش از 50هزار رسیده بود. در صورتی که افراد در هر مرحله از اتاق فرار نتوانند به بازی ادامه دهند، کافیست از گیم مستر درخواست کنند تا درب اتاق را باز کرده و به بازی تمامی افراد گروه خاتمه بدهند. بنابراین در انتخاب افراد گروه توجه داشته باشید تا تمامی اعضای گروه بتوانند میزانی از ترس و یا هیجان را تحمل نمایند.

  • البته این رو هم بگم که شما این آزادی رو دارید که دو یا سه ژانر رو با هم ترکیب کنید.
  • قانون اصلی اینه که معماها و سرنخ‌هایی رو انتخاب کنید که با سناریو و ژانر مطابقت داشته باشن و روی جریان بازی سوار باشن.
  • بازی خوب را میتوان از منظرهای مختلفی تحلیل کرد و مورد بررسی قرار داد.
  • توی قسمت‌‎های بعدی مقاله، ادامه مراحل و نکات مربوط به راه اندازی و ساخت اتاق فرار رو برای شما توضیح می‌دیم.

علاوه بر اتاق لازم است در واحد کنترل نیز از تجهیزات متعددی استفاده شود. با توجه به اینکه در این بازی بیشتر با جوانان عاشق تکنولوژی سروکار دارید، در نتیجه باید به هزینه های هوشمندسازی اتاق نیز توجه داشته باشید. دکونیوز مجله ای خبری می باشد که طراحی دکوراسیون داخلی، طراحی دکوراسیون محیط کار، طراحی و چیدمان منزل و زیباسازی و طراحی فضای سبز و هر آنچه که به زیبایی محیط اطراف انسان امروز مربوط می شود را در برمیگیرد. با ورق زدن هر برگ از مجله دکونیوز با ایده هایی خلاقانه و اطلاعات کاملا بروز و استاندارد درباره طراحی دکوراسیون منزل ایرانی ، سبک های مختلف طراحی دکوراسیون، ایده های ناب در طراحی مبلمان و تجهیزات اداری روبرو خواهید شد.

وقت آن است که به اصلی‌ترین قسمت ساخت اتاق فرار برسیم، طراحی معما. در ادامه با تمام باید و نبایدهای ساخت اتاق فرار آشنا می‌شوید و هر سوال و چالشی که در مسیر قرار دارد را بررسی می‌کنیم پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. حالا بریم سر اصل قضیه، یعنی طراحی اتاق فرار که در اینجا به طور موجز و خلاصه مراحلشو براتون میگم، البته قبل از هر کاری توجه داشته باشین که انجام این مراحل خیلی قطعی نیست و می تونه بر اساس سلیقه و نیازمندی های شما تغییر کنه. هزینه طراحی اتاق فرار با توجه به ژانر و مساحت بازی و ایده هایی که هست میتونه خیلی متغیر باشه، پیشنهاد میکنم تماس بگیرید و با یک گپ دوستانه با بچه های بخش طراجی ما داشته باشید تا کامل راهنماییتون کنن.

اصول طراحی معما در اتاق فرار