رضایی: اگر بعد از انتخابات تغییری در تیم ملی ایجاد نشود باید خدا را شکر کنیم/ در تیمِ 2006 حداقل جایگاه سرمربی متزلزل نبود- اخبار فوتبال ایران – اخبار ورزشی تسنیم

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2746444

رضایی که در جام جهانی 2006 آلمان حضور داشت، در مقایسه شرایط خاص آن دوره تیم ملی با وضعیت فعلی، یادآور شد: در آن زمان قبل از بازی‌های جام جهانی چنین جو ملتهبی در تیم ملی وجود نداشت و اگر هم وجود داشت بازیکنان حرفه‌ای عمل کردند و اجازه ندادند که چیزی به بیرون درز پیدا کند و سر و صدا ایجاد شود. علی‌رغم همه مشکلاتی که برای جام جهانی 2006 وجود داشت، در آن دوره فضای بهتری حکمفرما بود و حداقل جایگاه سرمربی تیم متزلزل نشده بود. سرمربی تیم جایگاه محکمی داشت، ولی الان مشکلات علاوه بر اختلاف بین بازیکنان به جایگاه و بزرگی‌ سرمربی تیم نیز آسیب وارد کرده و کار را به جایی رسانده است که احساس می‌شود کار از دست سرمربی خارج شده است. با این وجود من اعتقاد دارم هنوز هم می‌توان این جو را اصلاح کرد.

رضایی در پاسخ به این سؤال که چگونه می‌توان فضای ملتهب و دودستگی بازیکنان را از بین برد، گفت: این قضیه ممکن است نیاز به کار مداوم و صحبت‌های مکرر از طرف رئیس فدراسیون و سرمربی تیم ملی داشته باشد. مطمئناً باید کار‌های روانشناسی روی تیم ملی انجام شود. باید در یک فضای کاملاً حرفه‌ای شرایط خوبی را از لحاظ روحی و روانی برای بازیکنان ایجاد کرد. بچه‌ها باید به سمت جلو و آرامش و همدلی هدایت شوند.

مدافع پیشین تیم ملی که سال‌ها در سری A ایتالیا توپ زده است، در این باره اضافه کرد: فکر می‌کنم اردو و بازی‌های آنچنانی تا جام جهانی نخواهیم داشت و این مسئله نیز کار سر و سامان دادن به وضعیت تیم را سخت‌تر می‌کند. در بازی‌های دوستانه می‌شد دید که آیا اختلافات کنار گذاشته شده است و همدلی در تیم ملی وجود دارد یا خیر. اگر بازی نکنیم چیزی از این لحاظ دستگیر‌ مربی نمی‌شود و ممکن است مشکلات به یکباره در جام جهانی خودشان را نشان دهند. امیدوارم در این فرصت باقیمانده اختلافات برای مصلحت تیم ملی کنار گذاشته و برای اعمال نظم تیمی بهترین تصمیم گرفته شود.

بازیکن پیشین تیم ملی عنوان کرد: حل شدن این مشکلات بستگی به ماه‌های آینده و نحوه رفتار ما با مشکلات دارد. فکر می‌کنم اتخاذ تصمیمات انضباطی درست در کنار برگزاری کلاس‌ و اردو‌‌های دوستانه می‌تواند روی ترمیم این وضع تأثیر بگذارد. باید از بیرون شرایط را مدیریت و شکاف بین بازیکنان و اعضای تیم را پاک کرد. بازیکنان تیم ملی باهوش هستند و با عبرت گرفتن از گذشته می‌توانند آینده بهتری را برای خودشان و مردم بسازند. همه آنها حرفه‌‌ای هستند و امیدوارم با رفتار حرفه‌ای اتفاقات تلخ گذشته را جبران کنند. همین الان نیز می‌توانند متحد شوند و با هم عهد جدیدی ببیند که اتفاقات قبلی را از ذهن مردم و بین خودشان پاک کنند.

وی اشاره کرد: اسکوچیچ به معنای واقعی کلمه باید بتواند فضا را مدیریت کند که البته همانطور که گفتم کار خیلی سختی است. نمی‌گویم کنترل تیم در این شرایط محال است، ولی واقعاً با شرایطی که برای سرمربی تیم ایجاد کرده‌ایم کار خیلی سخت خواهد بود و شاید نیاز باشد خسارت‌هایی پرداخت کنیم. البته همه اینها بستگی دارد در فدراسیون و انتخابات فدراسیون تا جام جهانی چه اتفاقاتی رخ می‌دهد. باید دید چه کسی هدایت فدراسیون را برعهده می‌گیرد و او چه موضعی در قبال بهبود وضعیت روانی تیم ملی خواهد داشت.

وی درباره اینکه عده‌ای معتقدند فضای تیم ملی با کنار گذاشتن بازیکنانی که عامل بی‌نظمی بوده‌اند، ایده‌آل می‌شود، یادآور شد: این بستگی به نظر اسکوچیچ دارد. باید دید آیا او مصلحت را در این می‌بیند که یکسری از بازیکنان را کنار بگذارد یا اینکه به این روند کجدار و مریز ادامه بدهد. مطمئناً برای تصمیم‌گیری در این مورد، خود اسکوچیچ هم نیاز به مشاوره‌های خیلی خوبی از طرف اطرافیانش و دیگر اعضای کادر فنی دارد. باید صلاح تیم ملی و وضعیتی که وجود دارد، دیده شود. قطعاً باید این تصمیمات با مشورت گرفته شود تا آسیب جدیدی به تیم ملی در جام جهانی وارد نشود.

کارشناس فوتبال ایران با تأکید بر اینکه تیم ملی نیاز به ثبات و حمایت دارد، تصریح کرد: در فوتبال ما تصمیمات انتحاری و ناگهانی گرفته می‌شود و این کمی ما را نگران می‌کند. مطمئناً اگر کمی خوش‌بینانه به موضوع نگاه کنیم، رئیس جدید نیز بعد از حضورش تغییراتی را در دستور کار قرار می‌دهد. مطمئناً رئیس جدید در بدنه فدراسیون تغییرات را اعمال می‌کند، اما اگر این تغییرات به تیم ملی نرسد باید خدا را شکر کنیم. باید امیدوار باشیم که تغییرات فدراسیون به کادر تیم ملی و بدنه تیم ملی ضرر نرساند. رئیس جدید باید از تیم ملی و کادر فنی حمایت بیشتری داشته باشد و در جهت ایجاد آرامش گام بردارد.

رحمان رضایی مدافع پیشین تیم ملی فوتبال ایران درباره تصمیم فدراسیون فوتبال برای ابقای اسکوچیچ در سمت سرمربیگری تیم ملی به خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: فکر می‌کنم کمیته فنی فدراسیون باید اعتراف کند که اشتباهات بزرگی در رد و بعد از آن تأیید صلاحیت اسکوچیچ مرتکب شده است. متأسفانه تاوان این اشتباه را هم تیم ملی می‌دهد. همه معتقدند که در این روند اشتباه صورت گرفته است، ولی دود این ماجرا به چشم بازیکنان و در نهایت تیم ملی رفت. اسکوچیچ با این وضعیت برای ادامه کارش در تیم ملی با مشکلاتی روبه‌رو خواهد بود. ابتدا به این دلیل که قداست مربیان را برای بازیکنان از بین بردند و دوم اینکه اگر اختلاف ناچیزی بین بچه‌های تیم ملی بود با این جریان به اوج رسید و افشا شد.

وی درباره کاندیدا شدن مهدی تاج برای ریاست دوباره در فدراسیون فوتبال، خاطرنشان کرد: به نظر در فدراسیون نیرو‌هایی باید حضور داشته باشند که سابقه خوبی در مدیریت داشته‌اند و به فوتبال ما کمک کرده‌اند. آزموده را آزمودن خطاست. نباید به کسی که یک بار آزمایشش را پس داده است، دوباره فرصت حضور داد. باید افرادی به فوتبال بیایند که مورد تأیید باشند و چیز‌ی به فوتبال ما اضافه کنند، اما متأسفانه با روند موجود چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد.