درمان انواع سردرد + علائم و علت سر درد مداوم بهروزی

این ماده در مواد غذایی زیادی، ازجمله شراب، غذاهای تخمیر شده، پنیر کهنه، ماهی دودی، آبجو، گوشت پخته شده و … یافت می‌شود. افرادی که به این ماده حساسیت دارند، بلافاصله بعد از مصرف دچار سردرد میگرنی می‌شوند. به همین دلیل حذف غذاهای حاوی هیستامین، یکی از راه‌های موثر درمان خانگی سردرد پشت چشم محسوب می‌شود. با این وجود در صورت تشدید، بهتر است به دکتر مغز و اعصاب مراجعه شود.

از سوی دیگر مصرف زنجبیل، باعث کاهش تهوع و استفراغ شده و علائم سردرد را از بین می‌برد. در طب‌سوزنی برای تحریک بعضی از نواحی بدن، سوزن‌های نازکی وارد پوست می‌شوند. در بسیاری از مطالعات نشان داده شده که این روش درمانی با کاهش علائم سردرد ارتباط دارد. یک بررسی روی ۲۲ مطالعه که در مجموع روی بیش از ۴ هزار نفر انجام شد به این نتیجه رسید که طب‌سوزنی به اندازه‌ی داروهای رایج برای میگرن مؤثر است.

این سوالات، کیفیت، کمیت و مدت زمان درد و علائم همراه را مشخص خواهند کرد. استراحت کردن یا نشستن در اتاق تاریک به رفع علائم میگرن کمک می‌کند. بر اساس مطالعاتی که روی درمان سردرد انجام شده است بسیاری از پزشکان به این نتیجه رسیده‌اند که شما باید رژیم غذایی را که برایتان حساسیت به بار می‌آورد را ترک کنید.

پزشک از دارودرمانی، اکسیژن تراپی و در نهایت از جراحی برای درمان استفاده می‌کند. برای درمان میگرن در قاعدگی می‌توانید از مسکن‌ها، روش‌های خانگی و دمنوش‌های گیاهی استفاده کنید. بهتر است سری به دکترتو بزنید و از مشاوره تلفنی با متخصص زنان و زایمان یا مشاوره تلفنی با دکتر مغز و اعصاب برای درمان میگرن در قاعدگی کمک بگیرید. برهم خوردن تعادل هورمونی در دوران پریودی باعث ایجاد حس ضعف و خستگی شدید در خانم‌ها، سردرد و سرگیجه در پریودی می‌شود. سرگیجه در پریودی معمولا بلندمدت و طولانی نیست و با دراز کشیدن، نوشیدن آب و مایعات، دمنوش طبیعی و رژیم غذایی سالم برطرف می‌شود.

نقطه‌ی دیگری که به درمان سردرد کمک می‌کند، در لبه‌ی بیرونیِ بالای پا در قسمت تلاقی استخوان‌های انگشت کوچک و یکی‌مانده به‌آخر واقع شده است (تصویر ۳). اگر سردردتان از طرفین سر به سمت پیشانی کشیده می‌شود، نقطه‌ی مذکور را ۳۰ تا ۶۰ ثانیه فشار بدهید. اما اگر در ناحیه‌ی صورت مانند سینوس‌ها احساس درد می‌کنید، باید قسمتی را که در تصویر ۴ مشخص شده است، تحریک کنید.

سردردهای تنشی دردناک هستند و افراد ممکن است با شنیدن اینکه نوع سردرد آنها فقط از نوع تنشی است ناراحت شوند. با این حال ممکن است انجام فعالیت‌های روزمره را تا حدی با مشکل روبرو کنند. معاینه فیزیکی، به ویژه بخش عصبی در سردرد های تنشی بسیار حائز اهمیت است. باید توجه کرد که گاهی مواقع ممکن است ناحیه گردن یا اسکالپ در اثر لمس احساس درد کند. برای درمان سردرد می‌توانید از برخی گیاهان که خواص دارویی دارند استفاده کنید.

زمانی که تعداد گلبول‌های قرمز از حد نرمال کاهش پیدا کند، اندام‌ها بخصوص مغز اکسیژن کافی دریافت نمی‌کنند و درنتیجه سردرد بروز می‌کند. اگر ضعف، تنگی نفس و کسالت دائمی دارید و مدام دچار سردرد می‌شوید بهتر است حتماً به پزشک مراجعه کنید و نسبت به ابتلا کم‌خونی مشکوک باشید. منیزیم می‌تواند از فوران نوعی سیگنال‌های مغزی موسوم به «افسردگی گسترشیِ قشری» که موجب ایجاد اختلالات دیداری و حسیِ مرتبط با سردرد به‌ویژه سردردهای میگرنی می‌شوند، جلوگیری کند. زنجبیل برای کاهش حالت تهوع ناشی از بسیاری از بیماری‌ها از جمله میگرن شناخته شده است. در بعضی موارد ‌می‌تواند مزایای تسکین درد برای حملات میگرنی را نیز داشته باشد.

مثلا ممکن است فردی بی‌دلیل و بدون تغییر در الگوی غذایی و فعالیت‌های جسمی‌اش، شاهد بالا رفتن وزن خود باشد. در حالی‌که چنین افزایش وزنی، می‌تواند یکی از نشانه‌های سندرم کوشینگ باشد. اگر شما هم می‌خواهید درباره این بیماری اطلاعات بیشتری داشته باشید در ادامه همراه ما باشید. آگاهی درباره کوشینگ به شما کمک می‌کند تا با بروز نخستین نشانه‌ها، به وجود آن پی ببرید و به موقع به سراغ درمانش بروید. برای درمان سردرد خوشه‌ای باید سبک زندگی را تغییر داد؛ برنامۀ منظم خواب، پرهیز از دخانیات و الکل و ورزش روزانه از جمله این تغییرات هستند.

ریحان حاوی داروهای مسکن است که می تواند ذهن را آرام و سردرد را درمان کند. بنابراین این روغن گیاهی می تواند به شما کمک کند تا جریان خون را تقویت کنید. سردردهای مختلف در نواحی مختلف سر شامل پیشانی، سرخال، نیمه‌های سر، قسمت عقب سر و گردن، چشم، گوش و دندهای داخلی و خارجی گوش رخ می‌دهند. به نمودار زیر توجه کنید تا مرکزی را که به نام بصل النخاع در پایه جمجمه قرار دارد، ببینید. این مرکز در نشان دادن چند نوع بیماری که از اضطراب ناشی می شود، اهمیت دارد. ماساژ و فشار آن بسیاری از بیماری‌ها از جمله سردرد را تسکین می‌دهد.

علاوه بر این، داروها می‌توانند تعداد سردردهای خوشه ای را کاهش دهند. در این مقاله انواع سردرد شامل سر درد خوشه ای یا کلاستر، تنشی یا عصبی و همچنین سینوسی را مورد بررسی قرار داده و راه های درمان و علت و علائم هر کدام را مورد بررسی قرار می‌دهیم. حدود ۹۰ درصد از کودکان و نوجوانانی که مبتلا به میگرن هستند، حداقل یک عضو خانواده مبتلا به این بیماری دارند. زمانی که هم پدر و هم مادر سابقه میگرن داشته باشند، به‌احتمال ۷۰ درصد فرزندشان نیز به میگرن مبتلا خواهد شد. اما اگر فقط یکی از والدین سابقه این سردردها را داشته باشد، این خطر به ۲۵ الی ۵۰ درصد کاهش پیدا می‌کند.

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در اخبار