خسروی: سیستم VAR برای فوتبال ایران دردسرساز شده است/ قضاوت هر بازی باید 50 میلیون تومان باشد- اخبار فوتبال ایران – اخبار ورزشی تسنیم

به گزارش خبرگزاری تسنیم، علی خسروی در واکنش به اعتراض مربیان و بازیکنان به قضاوت داوران در هفته شانزدهم لیگ برتر فوتبال، اظهار داشت: تقریباً هشت بازی لیگ را رصد کردم. من عضو کمیته داوران هستم، ولی سیاست و چیدمان داوران برعهده خداداد افشاریان است. پس از دیدار مس رفسنجان و نساجی مازندران با محمد ربیعی صحبت کرده و عذرخواهی کردم. کمیل غلامی داور این دیدار زحمتکش و تحصیلکرده است، ولی روز پنجشنبه خوب قضاوت نکرد. او قدرت داوری نداشت. تعجب می‌کنم صحنه‌ای که مثل کلاس اول می‌ماند، کمک داور در اعلام آفساید اشتباه کرد.

وی با اشاره به دیدار هوادار – آلومینیوم اراک تصریح کرد: خواهش می‌کنم اجازه ندهند افراد موبایل بیاورند و به داور نشان دهند. اگر مربیان و افراد نیمکت چه اول و چه آخر بازی مسائلی را مطرح کنند، داور می‌تواند اخطار دهد. خواهش می‌کنیم موبایل نیاورند. این برای ما بد است. ما در سیستم VAR‌ هم چالش‌ساز شده‌ایم و همین سیستم باعث شد تیم داوری ایران در جام جهانی به خانه برگردد. سیستم VAR‌ برای ما دردسرساز شده است.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2841254وی راجع به اینکه آیا فدراسیون فوتبال با شرکت‌های مذکور قرارداد بسته است یا نه، گفت: فدراسیون تمام سیستم‌های شرکت‌ها را تأیید کرده است. برای من جای سؤال است که در جلسه فدراسیون با داوران بر سر VAR‌ نبودم. من جزو کسانی هستم که باید می‌بودم! اگر شرکت‌ها تأیید شده باشد فدراسیون به باشگاه‌ها کتبی اعلام می‌کند قراردادتان را ببندید و بخرید.

خسروی درباره دستمزد داوران لیگ برتری یادآور شد: به اعتقاد من، قضاوت هر بازی فوتبال باید 50 میلیون تومان باشد.

خسروی ادامه داد: خوشبختانه حوزه‌های نظارتی گفتند می‌توانیم با شرکت‌هایی برای آوردن دستگاه‌های VAR‌ کار کنیم. باشگاه‌ها باید خودشان دست به کار شوند و اگر دستگاه‌ها بیایند، ورزشگاه‌ها‌ی‌شان باید تجهیز شده باشند. یک نفر به‌عنوان مدرس از فیفا یا AFC می‌آید و داوران را آموزش می‌دهد. وقتی داوران آموزش داده شوند معمولاً 9 ماه استفاده از سیستم VAR‌ به‌صورت آفلاین است. ممکن است به روزهایی برسیم که بازی در شهرستان برگزار می‌شود و یک تیم برای قهرمانی بازی کند و یک تیم برای بقا. بنابراین اتاق VAR‌ باید حرفه‌ای باشد. اگر این روند طی شود می‌توانیم نیم‌فصل دوم سال بعد به‌صورت آنلاین از VAR استفاده کنیم.

عضو کمیته داوران فدراسیون فوتبال در مورد اینکه باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس به شرکت توسعه و تجهیز بابت اجازه ورزشگاه آزادی بهایی می‌پردازند، اظهار داشت: مگر نقش جهان برای سپاهان است؟ اعتقاد دارم چون ورزشگاه آزادی میزبان بازی‌های تیم ملی نیز هست، می‌توان توافق‌نامه‌ای میان فدراسیون، وزارت ورزش و جوانان و استقلال و پرسپولیس به امضا رساند. به قول حاج فتل (فتح‌الله‌زاده)، 20 میلیارد تومان پول نیست. شنیده‌ام بازیکنان 30 میلیارد تومان گرفته‌اند و دقیقه 70 وارد زمین می‌شوند، بنابراین 20 میلیارد تومان پولی نیست!

عضو کیمته داوران درباره تعداد زیاد داوران در فوتبال خاطر نشان کرد: من نمی‌توانم جلوی زبانم را بگیرم. مهدی تاج در بحث اراده برای VAR‌ خوب عمل کرده و به باشگاه‌ها گفته است سرکیسه را شُل کنند. آقای رجائیان (مدیرعامل باشگاه آلومینیوم اراک) رفیق من، 20 میلیارد برای آلومینیوم چیزی نیست و حتماً باید ورزشگاه‌تان را به سیستم VAR‌ تجهیر کنید. در ابتدا باید داوران مدرک VAR‌ را بگیرند. ما تنها می‌توانیم 40 نفر در کلاس بگذاریم و فیفا اجازه بیشتر از این را نمی‌دهد. در کنار اینها، باید شش هفت داور خانم نیز بگذاریم. به نظرم، داور لیگ برتر باید در ماه دو بار در لیگ برتر، یک بازی در لیگ دسته اول و یک دیدار نیز در لیگ استانی قضاوت کند.

وی در واکنش به اینکه کارشناسان داوری گفته‌اند شهریار مغانلو مهاجم سپاهان باید در بازی با استقلال اخراج می‌شد، گفت: اگر بازیکن مستحق کارت قرمز باشد، سپاهان باید 10 نفره می‌شد. با این حال، در مجموع داور باصلابت بود و دو تیم قاضی میدان را قبول داشتند. داور به محمد محبی بازیکن استقلال به خاطر شبیه‌سازی کارت زرد داد، ولی ای کاش نمی‌داد، هر چند برخورد هم می‌تواند شبیه‌سازی باشد.