حسن زاده: پرسپولیس می تواند به CAS مراجعه کند/ تعهد گرفته ایم تا شاهد کاهش صدور بیانیه ها باشیم- اخبار فوتبال ایران – اخبار ورزشی تسنیم

حسن‌زاده درباره موضوع تبانی و شرط‌بندی در فوتبال گفت: این موضوع مربوط به کمیته اخلاق می‌شود و من از محتویات این پرونده‌ها اطلاعی ندارم.

رئیس کمیته انضباطی در واکنش به این موضوع که گفته شده محرومیت یحیی گل‌محمدی در ابتدا 6 ماه بوده و پس از آن کاهش یافته است، خاطرنشان کرد: ما در کمیته انضباطی 5 نفر هستیم، به هر حال مقررات 6 ماه محرومیت را بیان کرده است و یکی از مواردی که امروز برای باشگاه‌ها بیان شد، همین موضوع بود، مثلا در یک بازی فوتسال اگر یک تیم 3 کارت زرد دریافت کند باید 140 میلیون تومان جریمه شود، در فوتبال قانون می‌گوید اگر یک تیم 5 کارت زرد دریافت کند. در بحث گل‌محمدی هم رای ما مشخص است و به اتفاق آرا صادر شد و اختلاف نظری وجود نداشت. چند آیتم برای ما در تصمیم‌گیری مهم است، یکی تکرار تخلف، دومی سابقه سوء یا حسن سابقه است، این موارد در کار ما که شبیه کار قضایی است مدنظر اعضا و ارکان تصمیم‌گیرنده لحاظ می‌شود.

حسن‌زاده در پاسخ به این سوال که همچنان از رای انضباطی دیدار تراکتور و پرسپولیس دفاع می‌کنید، چون پرسپولیسی‌ها معتقد هستند آن رای عادلانه نبوده است،  خاطرنشان کرد: رای در کمیته انضباطی صادر شده و کمیته استیناف هم تصمیم گرفت و رای تایید شد. درباره آن قسمت از رای کاملا مستند و مستدل تصمیم‌گیری شده است و ربطی به حضور یا عدم حضور هوادار پرسپولیس نداشته است، فقط به خاطر پیشگیری بود تا شاهد تکرار چنین اتفاقی در تهران نباشیم. ما در سال 98 هم چنین اتفاقاتی را شاهد بودیم و چنین رایی را صادر کردیم ولی به خاطر کرونا این رای اجرا نشد و اگر چنین اتفاقی را برای سایر تیم‌ها هم شاهد باشیم، از حیث پیشگیری چنین تصمیمی خواهیم گرفت.

وی در پاسخ به این سوال که محرومیت هواداران در دیدار سپاهان و پرسپولیس منطقی بوده است، در حالی که بازیکنان دو تیم درگیر شده‌اند ولی بازی این دو تیم در تهران هم بدون هوادار برگزار شده است؟ تصریح کرد: من یک سوال می‌پرسم، اگر خدای نکرده در دیدار این دو تیم اگر اتفاق بدی برای تماشاگران دو تیم در تهران رخ می‌داد، همه نمی‌گفتند که بازی باید بدون تماشاگر برگزار می‌شد؟ این بازی به جهت پیشگیری بدون تماشاگر برگزار شد و با توجه به حساسیت‌هایی که وجود داشت، این تصمیم را گرفتیم.

حسن‌زاده در پاسخ به این سوال که ممکن است در آستانه یک دیدار حساس محرومیت یک بازیکن به بعد از آن بازی موکول شود؟ عنوان کرد: اتفاقات یکی از سوالات در جلسه امروز همین موضوع بود، 1245 پرونده محکومیت تا روز گذشته در کمیته انضباطی صادر کرده ایم. هر رای ما مشتمل بر چندین نفر شخص حقیقی و حققوی است. آیا ما می‌توانیم این تعداد پرونده را مدیریت کنیم که در کدام بازی و چه زمانی اعمال شود. ما پرونده‌ای که در کمیته انضباطی مطرح می‌‌شود کمتر از یک هفته منتهی به رای می‌شود، شاید در زمان تحقیقات زمان بر شده باشد.

وی در واکنش به این موضوع که گفته است در دو فصل گذشته نتیجه بیش از 80 بازی سه بر صفر اعلام شده است، گفت: تا الان آماری که در این جلسه اعلام کردم، 201 فقره شکایت درباره بازیکن غیرمجاز در تمامی لیگ‌ها داشتیم که 12 فقره این شکایت‌ها منتهی به نتیجه 3 بر صفر شد، درباره سایر شکایت‌ها هم مهلت 24 ساعته‌شان گذشته بود و تیم‌های دیگر هم 24 ساعت زمان را از دست دادند وگرنه خیلی بازی‌های بیشتری نتیجه‌شان 3 بر صفر می‌شد. 

حسن‌زاده در پاسخ به این سوال که در فصل جدید سخت‌گیری‌های انضباطی بیشتری لحاظ خواهد شد؟ تصریح کرد: یکی از موضوعاتی که در جلسه مطرح شد همین موضوع است و من تا جایی که اطلاع دارم کمیته اخلاق پرونده‌هایی را تشکیل داده و یکسری تعهداتی از دوستان گرفته شده تا شاهد کمتر شدن صدور بیانیه‌ها در فضای مجازی باشیم.

وی در پاسخ به این سوال که جرایم انضباطی هم افزایش خواهد یافت؟ عنوان کرد: جرایم انضباطی سال قبل در مصوبه هیئت رئیسه فدراسیون 7 برابر افزایش پیدا کرد و بعید می‌دانم امسال افزایش جریمه‌ای داشته باشیم.

وی در پاسخ به این سوال که ممکن است در فصل جدید شاهد پرونده‌هایی مثل بازیکن گابنی گل‌گهر، پرونده دیدار تراکتور و پرسپولیس و … باشیم؟ گفت: فوتبال قابل پیش‌بینی نیست ولی امیدواریم دیگر شاهد چنین مسائلی نباشیم.

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2753340

رئیس کمیته انضباطی درباره اینکه پرونده گل‌گهر هنوز تصمیم‌گیری نشده است، گفت: ما مکاتباتی را با پلیس فتا کرده‌ایم، باشگاه گل‌گهر  اسامی‌ای را در اختیار کمیته انضباطی قرار داد که همان اسامی به مرجع قضایی اعلام خواهد شد و تصمیمات مرجع قضایی ملاک عمل خواهد شد، چون شخصی که به ما معرفی کرده‌اند شخص فوتبالی نیست تا در داخل فدراسیون به تخلف او رسیدگی کنیم.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، ابوالفضل حسن‌زاده در حاشیه برگزاری جلسه با حضور مدیران تیم‌های لیگ برتری اظهار داشت: جلسه خوبی بود و برخی از مدیران و سرپرستان باشگاه‌های لیگ برتری و دسته اول حضور داشتند. مطالبی که مربوط به ارکان قضایی و انضباطی مربوط می‌شد، بیان شد و ما از حیث انضباطی درباره شایع‌ترین مسائل مربوط تخلفات باشگاه‌ها، تعداد پرونده‌هایی که در این فصل برای آنها تشکیل شده است، میزان جرائمی که تعیین شده، سعی کردیم این موارد را آسیب‌شناسی کنیم تا شاهد کمتر شدن تخلفات در فصول آینده شویم و به نظر من جلسه خوبی بود.

رئیس کمیته انضباطی در ادامه در خصوص اعتراض پرسپولیسی‌ها درباره رای دیدار با تراکتور گفت: آنها می‌توانند به دادگاه CAS مراجعه کنند، تصمیم ما از نظر ارکان قضایی فدراسیون قطعی است.

رئیس کمیته انضباطی درباره این موضوع که در پایان فصل گذشته در لیگ برتر و لیگ دسته اول یکسری از تیم‌ها از بازی انصراف دادند، تصریح کرد: درباره لیگ برتر که تصمیم گرفتیم و در خصوص لیگ دسته اول هم 3 بازی معروف که تیم‌ها متاسفانه حاضر نشدند، کمیته انضباطی رای شدیدی داد تا دیگر شاهد تکرار چنین موضوعاتی نباشیم و اعتراضی که کرده‌اند در کمیته استیناف مطرح است و رسیدگی خواهد شد.