تشدید احتمال محرومیت پرسپولیس و استقلال با نقش آفرینی وزارت ورزش و ورزشگاه آزادی!/ رؤیای آسیا دوباره رنگ می بازد؟- اخبار فوتبال ایران – اخبار ورزشی تسنیم

انتهای پیام/


منبع: https://tn.ai/2792923

گفته می‌شود فرآیند صدور مجوز حرفه‌ای باشگاه‌ها برای سال آینده از بهمن‌ماه آغاز می‌شود و باشگاه‌ها رفته رفته باید مدارک لازم را برای اخذ این ومجوز ارائه دهند. همانطور که مشخص است زمان زیادی برای آماده‌سازی باشگاه‌ها و بستر‌های لازم وجود ندارد و از سوی دیگر حجم مشکلات اساسی به قدری است که نمی‌توان انتظار داشت همه چیز در دقیقه 90 حل و فصل شود، مخصوصاً اینکه فوتبال ایران تجربه ناکامی در این حوزه را در سال گذشته داشته و طبیعتاً امسال ناظران و مدیران کنفدراسیون فوتبال آسیا با دقت و ریزبینی بیشتری  پرونده‌های باشگاه‌های ایرانی را رصد خواهند کرد.

اخیراً فرشید سمیعی معاون حقوقی باشگاه استقلال در راه دریافت مجوز حرفه‌ای به دو مهم و اساسی اشاره کرده که از توان این باشگاه و البته پرسپولیس خارج است. یکی بحث مالکیت مشترک این باشگاه‌‌هاست  و دیگری آماده‌سازی و مشکلات ورزشگاه آزادی. در بحث مالکیت مشترک دو باشگاه استقلال و پرسپولیس و عرضه بخشی از سهام‌شان در بورس اقداماتی آغاز شده ولی هنوز مسئول اصلی دو باشگاه وزارت ورزش است. با وجود عرضه 10 درصدی سهام در بورس نمی‌توان این باشگاه‌ها را خصوصی و مستقل قلمداد کرد و این مشکلی است که باید در این مدت کوتاه از لحاظ حقوقی و مالکیتی تعیین تکلیف شود. در این موضوع وزارتخانه‌های ورزش و اقتصاد و سازمان خصوصی‌سازی مستقیماً دخیل هستند.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، این روز‌ها بحث صدور مجوز حرفه‌ای باشگاه‌های لیگ برتری طبق منوال هر ساله به یکی از مسائل داغ و مهم فوتبال ایران تبدیل شده است. بعد از اتفاقات ناگواری که در فصل گذشته رخ داد و منجر به حذف استقلال و پرسپولیس از لیگ قهرمانان آسیا و تعلیق کمیته صدور مجوز حرفه‌ای فوتبال ایران شد، در فصل جدید فوتبالی ظاهراً خبر‌های خوبی از رفع تعلیق و بهبود اوضاع شنیده می‌شود.

چندی پیش سایت فدراسیون فوتبال اعلام کرد با پیگیری‌هایی که در دستور کار قرار گرفته بود، تعلیق کمیته صدور مجوز حرفه‌ای از یک سال به دو ماه کاهش پیدا کرد. مصطفی زارعی مدیر صدور مجوز حرفه‌ای فدراسیون فوتبال نیز گفت که تا اوایل دی‌ماه کمیته صدور مجوز حرفه‌ای ایران رفع تعلیق شود تا تیم‌های ایرانی مشکلی برای اقدام جهت گرفتن مجوز حرفه‌ای نداشته باشند. از همین رو بحث محرومیت استقلال و پرسپولیس از حضور در لیگ قهرمانان آسیا به دلیل مسائل انضباطی مطرح شد که طبق اظهارات زارعی به تسنیم این اتفاق رخ نداده و این باشگاه‌ها مانند دیگر تیم‌های ایرانی می‌توانند پروسه صدور مجوز حرفه‌ای‌شان را آغاز کنند.

این در حالی است که استقلال و پرسپولیس با مسائل مالی از جمله بدهی، بحث مالیاتی، عدم شفافیت صورت‌های مالی و … نیز روبه‌رو‌ هستند و اگر هر کدام از آنها تا مهلت تعیین شده دارای کوچکترین ایراد باشد،  می‌تواند حذف دوباره آنها از لیگ قهرمانان را در پی داشته باشد. کما اینکه در دوره گذشته نیز گل‌گهر به دلیل پرداخت خارج از مهلت دستمزد یک مربی‌اش موفق به دریافت مجوز حرفه‌ای نشد. در این شرایط باشگاه‌های ایرانی باید در دو جبهه برای حرفه‌ای‌سازی بجنگند، اول حل مشکلات مالی و مسائل داخلی‌ و دوم مشکلاتی که در خارج از چارچوب مسئولیت‌شان وجود دارد. از سویی دیگر مسائل احتمالی در کمیته صدور مجوز حرفه‌ای در میان است که ممکن است در روند صدور از سوی AFC خلل وارد کند. در واقع علاوه بر خود باشگا‌ه‌ها، ممکن است مالکیت مشترک پرسپولیس و استقلال و مشکلات ورزشگاه آزادی روند حذف این دو تیم را تشدید و تسریع کند.

مورد دیگری که به آن اشاره شده وضعیت اسفبار ورزشگاه خانگی این باشگاه‌ها، یعنی آزادی است. طبق اعلام احمد مددی مدیر پیشین ورزشگاه آزادی، این مجموعه با خطر ریزش سکو‌ها روبه‌رو است و بار‌ها بابت این موضوع به مدیران بالادستی هشدار داده که «آزادی می‌تواند یک متروپل دیگر باشد». از سویی دیگر اعلام شده این ورزشگاه که در مالکیت شرکت  توسعه و نگهداری اماکن ورزشی و وزارت ورزش است، برای نو نوار کردن نیاز به 700 میلیارد تومان بودجه دارد. ناظران AFC در بازدیدشان از ورزشگاه‌ آزادی در دوره قبلی ایرادهای فراوانی از این ورزشگاه گرفتند که در گزارش نهایی وضعیت استقلال و پرسپولیس نیز به آنها اشاره شده بود؛ از مشکلات رختکن‌ها گرفته تا مسائل ساده‌ای مثل تیر دروازه‌ها. حالا هم بحث امنیت جان تماشاگران در ورزشگاه آزادی در میان است که مطمئناً کنفدراسیون فوتبال آسیا با توجه به انتشار اخبار در این زمینه حساسیت ویژه‌ای روی آن خواهد داشت.

همه می‌دانیم که با وجود حذف استقلال و پرسپولیس از آسیا در دوره قبلی، باز هم خطر از بیخ گوش فوتبال ایران گذشته است، چرا که با وجود حجم تخلفات که حتی به «جعل» نیز رسیده بود، احتمال داشت برخورد‌های سنگین‌تری از سوی کنفدراسیون و کمیته‌های مستقل اخلاق و انضباطی‌اش صورت بگیرد. حالا بعد از تجربه تلخ دوره قبل،‌ یک فرصت دیگر به فوتبال ایران داده شده تا بدون اینکه سعی کند، مدیران AFC را فریب دهد، به صورت حرفه‌ای برای حرفه‌ای شدن قدم بردارد. زمان زیادی باقی نمانده و حجم مشکلات سر به فلک می‌کشد؛ از آن سو ادعا‌های زیادی از سوی مدیران باشگاه‌ها و فدراسیون برای حل مشکلات صدور مجوز حرفه‌‌ای‌اش شده است. پس؛ این گوی و این میدان، الان وقت حل مشکلات است؛ شاید فردا دیر باشد.