انواع گل و گیاهان زینتی را بشناسیم

چرا در سال دوم کاشت، گلها ظاهر نمیشوند و برگها خیلی ریز هستند؟ دمایی که برای این قلمه ها در نظر می گیرید بین ۲۰ الی ۲۵ درجه سانتی گراد باشد. بهترین دما برای رشد آن ۲۵-۲۰ درجه سانتیگراد است. شکل رشد این گیاه هرمی است چون شاخه زایی آن به شکل ردیفی و لایه ای می باشد. هر گل دارای ۵ گلبرگ بوده که یک گلبرگ مهمیزدار در پایین، دو عدد در بالا قرار دارند گل ها در آخر زمستان یا اوایل تا اواخر بهار به مقدار فراوان ظاهر می شوند .این گل زیبا به رنگ های بنفش تیره یا سفید مشاهده می شود و دارای انواع کم پر و پر پر است. برگهای سوزنی آن به رنگهای مختلف مثل آبی – سبز، سبز تیره و سبز – خاکستری وجود دارند. در نظر داشته باشید که نیاز کود گیاهان متفاوت می باشد و هیچ دو گیاهی را نمی توان با یک نوع کود، مواد معدنی را در آن ها افزایش داد زیرا نیاز های متفاوتی دارند. از جمله گیاهانی که در تمام طول سال رشد دارند و رونده نیز هستند.

همانطور که می دانید گیاه از طریق روزنه های موجود در برگ ها تنفس می کنند. این گیاه گرمسیری برای زنده ماندن در داخل منزل، به مقدار زیادی از نور درخشان و مستقیم خورشید نیازمند است بنابراین اگر قصد نگهداری از این گیاه را دارید حتما به این نکته توجه داشته باشید. اگر برای خرید گل و گیاه کریسمس کاکتوسها را انتخاب کردهاید، خرید کاکتوس کریسمس انتخابی عالی و تمام عیار برای شماست؛ یک کاکتوس زیبا و خاص با گلها خاص و تماشایی! می توانید انتظار داشته باشید که گلها هر ساله از اواخر بهار تا اواخر تابستان شکوفا شوند.

پوشش برگی آن به شکل دستههای متراکم خوشهای رشد میکنند و برگها بسته به نوع گونه به رنگ آبی – سبز یا تیره و یا سبز سیر هستند. نخل خرما زینتی نیاز به نور مناسبی دارد اما با نور کم نیز می تواند زندگی کند و نیز باید رطوبت خاک آن کنترل شود تا در اکثر مواقع مرطوب باقی بماند. چراکه به سرعت به گیاهان دیگر منتقل شده و آن ها را آلوده می کند. می تواند به حل این مشکل کمک کند. برخی افراد، ابتدا ساقهها و یا قلمهها را درون آب ریشه زایی کرده و سپس به خاک انتقال می دهند. لیکوآ گراندیس، یک نخل خاص و غیرمعمول است که برگهای پهن و پهن آن حالتی شبیه به پنکه و بادبزن برای آن ایجاد کرده است! نهایت رشد طولی آن به 4.5 متر میرسد و درختچه آن را می توان در گلدان نیز کاشت. گلدهی در فصل تابستان است که زیبایی آن را چندین برابر میکند. گل و پوشش آن بسیار زیباست و شبیه به رز هستند. دسته دیگری از گیاهان همیشه سبز، درختانی هستند که علاوه بر مقاومت بسیار بالا و حفظ پوشش زیبای سبز خود، رشد سریعی هم دارند.

در صورت مبتلا شدن گیاهان به این آفات باید سریعا آن ها را از بین برد. اگر شرایط منزل یا محل کارتان برای نور دهی به آن مناسب نیست ، در صورتی که تمام تلاش خود را هم به کار گیرید ، عدم وجود نور او را به زودی از پای در می آورد. به دلیل سهولت در نگهداری این گل در فضای باز به عنوان گل مناسب تراس معرفی می شود . قرار دادن جزیره برای گل آشینانتوس در این حالت می تواند بسیار موثر باشد. قرار دادن جزیره برای گل آشیانتوس در این حالت می تواند بسیار موثر باشد. قبلا در مورد نور صحبت کرده­ایم بنابراین صرفا یادآوری میکنم، حواستان باشد گیاهتان نور مناسب خودش را دریافت می­کند. برای اینکه گیاهتان تنفس بهتری داشته و عمل فتوسنتز را بهتر انجام دهد، همان استفاده از یک دستمال مرطوب و عمل غبارپاشی کفایت می کند. این عمل ریسک قلمه گیری را به صفر رسانده و از پوسیدگی ناشی از عوامل قارچی درون خاک به قلمه ها جلوگیری می کند. علاوه بر این، کلیه لوازم باغبانی، خاک و کود و گلدان های سفالی و پلاستیکی و شیشه ای هم در بخشی از این بازار به فروش می رسد.

یکی از دلایل اصلی آن کمبود آب است که باید برای رفع این مشکل گلدان گل آشینانتوس را به مدت ۱۵ دقیقه در سطل یا تشت پر از آب معروف ترین گیاهان زینتی قرار دهید. یکی دیگر از دلایل آن، کمبود املاح معدنی در خاک است که با تغذیه مصنوعی مشکل حل خواهد شد. بستر را مرطوب نگهدارید تا جوانه ها در کنار برگ ها شروع به رشد کنند. قبل از کاشت بستر را مرطوب نمایید. بستر کاشت و شرایط محیطی برای کاشت قلمه برگ، همانند قلمه ساقه صورت می گیرد. اما برای اطمینان بیشتر توصیه می کنیم صبح زود به بازار بروید که تنوع محصولات بیشتر است. نیاز ندارد، حتماً بـه سراغ گیاه هوایی بروید. اگرچه کارشناسان معتقدند که به طور کلی ۶۰ درصد تولیدات گل و گیاه در کشور قابلیت صادرات به خارج از کشور را دارند، اما موانع پیش پای ایران از جمله عدم روابط قوی و مناسبات با کشورها، فراهم نبودن زیرساختهای سخت افزاری مانند خطوط هوایی و ریلی مناسب برای صادر کردن گلها و گیاهان و عدم شناخت ذائقه و سلیقه مصرفکنندگان گل در کشورهای خارجی سبب شده تا این تولیدات مناسب به صادرات بیشتر منجر نشود. نقاطی همانند آبادان و اهواز و کلاً نقاط جنوبی کشور به دلیل داشتن آب و هوایی بسیار گرم عموماً نیازمند هستند تا از گونههایی خاص از گیاهان مقاوم استفاده کنند.

این گیاه خاص را میتوانید در آپارتمان و دکوراسیون داخلی منزلتان به کار ببرید و هوای پاکیزه را به فضای داخلی خود هدیه بدهید. اگر قصد دارید تا تعدادی از این گیاهان و گلهای زیبا را به آپارتمان خود اضافه کنید؛ باید از موارد زیادی در مورد نحوه رشد و پرورش آنها آگاهی پیدا کنید. گیاهان همیشه سبز برخلاف گیاهان و درختان برگریز، تمامی برگهای خود یکجا در فصول سرد از دست نمیدهند. از آب و هوای سرد و گرم گرفته تا خاک خشک و مرطوب به همین دلیل همیشه میتوانید از نعمت وجود آنها استفاده کنید. علت اصلی این مشکل وجود بیماری قارچی بنام بوتریتیس است که خود به علت هوای سرد و مرطوب ایجاد می شود. رشد بسیار راحت و با حداقل نگهداری و مراقبت دارند و با هر شرایطی بجز نواحی بسیار سرد سازگاری پیدا می کنند. و همزمان با ریزش برگ، رشد برگ نیز دارند و به همین دلیل همیشه برگدار به نظر میرسند. ایزدی ضمن اشاره به راهاندازی فضای گردشگری آنلاین میتواند در انتخاب مسیر سفر و برنامهریزی درست گردشگر به یک منطقه تاثیر بسزایی داشته باشد؛ گفت: مازندران دارای روستاهای بکر با جاذبههای منحصربهفردی است که امکان اقامتی نیز دارند، خانههای روستایی و مجموعههای بومگردی بهتنهایی میتواند مقصد گردشگری به این مناطق باشد.

گلهای بریده را در شرایط گلخانهای به هر دو شکل بسترهای سکوئی و زمینی کشت میکنند. به طرز عجیبی در هر شرایطی زنده میماند. پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران میزبان دو دانشمند ژاپنی که نخستین و تنها تولیدکننده رز، میخک و ارکیدههای آبی رنگ در دنیا هستند، بودهاست؛ یاشیکازو تاناکا و ماشیرو می به منظور بازدید و برگزاری کارگاه آموزش اصلاح مولکولی گیاهان زینتی به پژوهشکده دعوت شده بودند؛ در این کارگاه یاشیکازو تاناکا، ماساهیرو می، پژمان آزادی و مریم جعفرخانی کرمانی به عنوان مدرس حضور داشتند. یعنی گیاهان همیشه سبز در تمام طول سال مقاومت دارند. با هر شرایطی سازگاری دارند اما خاک با اسیدیته پایین و مرطوب و با نور آفتاب مستقیم بهترین شرایط برای رشد هستند. علیرغم اینکه عمر این گل نسبت به سایر گیاهان آپارتمانی کوتاهتر است، شرایط نگهداری آسان این گیاه باعث شده تا به یکی از بهترین انتخابها برای هر خانه تبدیل شود. نیلوفرها پیازهای گلدار هستند که برخی از خیره کننده ترین و چشمگیرترین گلهای هر گیاه را تولید می کنند. از گیاهان همیشه سبز و بسیار فراوان با پوشش برگی فلس مانند است که بسته به نوع گونه به رنگ های سبز – زرد تا آبی – سبز و سبز تیره یافت می شوند.

از جمله مزایای کشت هیدروپونیک، می توان به امکان تولید محصول در بازه زمانی کوتاه تر و با راندمان بالاتر اشاره نمود. این گیاه را پس از فصل گلدهی می توانید هرس کنید و کافیست ساقه ها را کمی کوتاه تر کنید. آگلونما یک گیاه ایده آل برای مبتدیان نیز می باشد. این گیاه ترجیح می دهد زیر نور زیاد خورشید باشد اما با نور کم نیز کنار می آید و بهتر است بین دو آبیاری منتظر بمانید تا خاک آن خشک شود. علت بلند شدن ساقههای گل آشیانتوس و منحرف شدن آن ها چیست؟ علت پژمرده شدن گل آشیانتوس در فصل تابستان چیست؟

و مخروط در نوک شاخهها رشد میکنند که وجه تمایز آن از سایر درختان برگ سوزنی است. این آفات بیشتر در اثر آبیاری بیش از حد، مرطوب بودن همیشگی خاک و خشک بودن محیط پدیدار می شوند. آبیاری را طبق دستور و با خشک شدن خاک انجام دهید. در این حالت عمل غبارپاشی انجام دهید. این عمل بهتر است در فصل بهار انجام شود. برخی ازگیاهان این گروه دارای ساقه قرمز و برگهای ظریف نقرهای و برخی دیگر دارای برگهای سبز و گوشتی اند. در حقیقت، بسیاری از گیاهان گوشتی در شرایط خشک قادر به رشد و نمو هستند و برخی از آنها بسته به محیط و خودسازگاری تا دو سال بدون آب دوام میآورند. پس از انتخاب بهترین گل برای منزل خود، پیشنهاد میکنیم مطالعه دیگر مقالات ما در رابطه با گل و گیاه در دکوراسیون را نیز فراموش نکنید. کنه تار عنکبوتی باعث بستن تار عنکبوت در سطح زیرین برگها نیز می شود. مقدار نور لازم: در نور خورشید و سایه رشد میکند؛ اما بهتر است نور خورشید به طور غیر مستقیم به آن تابیده شود. کافی است که این گیاه را از نزدیک ببینید، زیبایی آن دل شما را میبرد و متوجه میشوید که برای داشتنش ارزش این همه پول را دارد.

گل آئونیوم یک تنوعی از گلهای خانگی است که بهعنوان یک درختچه کوچک شناختهشده و معمولاً کمتر از 60 سانتیمتر قد دارد. رشد سالانه آنها به شکل نهال حدود 30 تا 40 سانتیمتر در سال است. از ساقه های نسبتا بلند برای ریشه زایی در آب استفاده کنید. روی گلدان را با کیسه پلاستیکی بپوشانید و آن را در محیطی روشن و دور از نور مستقیم آفتاب نگهداری کنید. اما عموم مردم ژاپن تنها زیرسردهٔ گیلاس و شاخههای منشعب از آن را به عنوان ساکورا میشناسند. البته چین و ژاپن از نظر کیفیت و کمیت تولید، همچنان در رتبه ی نخست قرار دارند. این گیاهان انواع مختلفی دارند که شما میتوانید برحسب سلیقه خود و شرایط محیط موردنظر، اقدام به خرید گلهای آپارتمانی زیبا نمایید. برای سرعت بخشیدن و کمک کردن به عمل ریشه زایی، می توانید از هورمون های ریشه زایی نیز استفاده نمایید. گل عنکبوتی از گیاهانی است که رشد خوبی داشته و خاک مرطوب را دوست دارد اما اگر گاهی آبیاری کردن آن را فراموش کنید شما را خواهد بخشید! در واقع عملکرد بسیار متفاوتی دارند، همانطور که ظاهر و ویژگی های آن با چمنزارها بسیار متفاوت است.

مخروط های این درخت بیضوی شکل بوده و درخت سرو همیشه معطر است که از بوی تند تا شبیه به مرکبات متغیر می باشد. گلهای این گیاه فنجانی شکل بوده و به رنگ سفید کرمی هستند که بوی شبیه به مرکبات در سراسر سال دارند. از جمله گیاهانی که همه عاشق رنگ و بوی آن هستند و قطعا بهترین گزینه برای بالکن محسوب میشود. اگر عاشق جشن و عروسی هستید، میتوانید این شغل جذاب را امتحان کنید. اگر روی دیوار رشد می کنید از سیم های گالوانیزه روی دیوار استفاده کنید و گیاه را با هدایت ساقه ها با عصای بامبو به این قسمت هدایت کنید. حدودا چند ماهی طول می کشد تا گیاهچه های جدید در کنار برگ مورد نظر رشد کنند. در این روش مدت زمان بیشتری برای ریشه زنی قلمه ها نیاز است. و رشد آن به حدی سریع است که در طی مدت زمان 1 تا 2 سال میتوان با هرس کردن به شکل پرچین از آن استفاده نمود.

به دلیل تولید گلهای بسیار زیبای ستارهای شکل در تابستان به یاس ستارهای معروف است که بوی شبیه به گل یاس دارند. مخروطهای بیضی شکل سبز رنگ دارند که پس از رشد قهوهای میشوند. همچنین انواع فیلودندرون با برگهای پهن و بریدگیهای عمیق، با نام برگ انجیری شناخته میشوند. همچنین در مناطق معتدلتر، نیل را از گیاهی به اسم وسمه (ایساتیس تینکتوریا)و دایرز ناتوید (پلیگنوم تینکتروم) استفاده میشد که این گونهها بیشترین مقدار رنگ را نیز تولید میکردند. همچنین جدا کردن برگ های خشک شده از گیاه به تقویت رشد آن کمک خواهد کرد. کالادیوم صورتی میتواند بازه دمایی بین ۲۰ تا ۲۹ درجه سانتیگراد را تحمل کند؛ اما دامنه دمایی بین ۲۲ تا ۲۵ درجه سانتیگراد، مناسبترین دما برای آن است. برگهای این گیاه در تمام طول سال معطر بوده و گونههایی با رنگهای ارغوانی، سفید و صورتی برای خرید موجود هستند. علت اصلی این موضوع کاشت گل آشیانتوس در گلدانهای بسیار بزرگ است، که برای چنین موضوعی نیاز به تعویض گلدانها نیست. بنابراین همواره مراقب این موضوع باشید.