ادامه وعده های پوچ درباره سیستم کمک داور ویدئویی/ نقش VAR در شناسایی مقصران!- اخبار فوتبال ایران – اخبار ورزشی تسنیم

فوتبال ایران البته به همان اندازه‌ای که نیاز به VAR دارد، نیازمند این است که مربیان و بازیکنانش هم آموزش ببینند تا پس از ورود این سیستم برای هر صحنه‌ای که به عنوان مثال در میانه زمین اتفاق می‌افتد درخواست بازبینی نداشته باشند.

هفته گذشته بود که خداداد افشاریان رئیس کمیته داوران بعد از بازی ذوب‌آهن و استقلال گفت که «در دو سه روز آینده تصمیمات بزرگی درباره VAR گرفته خواهد شد». اتفاقی که عملاً رخ نداد چرا که اگر اینگونه بود فدراسیون فوتبال یا شخص افشاریان در این باره اطلاع‌رسانی می‌کردند.

دیدار روز گذشته ملوان و پرسپولیس بار دیگر نشان داد که فوتبال ایران تا چه اندازه نیازمند ورود این سیستم است. زمانی که بازیکن ملوان در برخورد با بیرانوند به زمین افتاد، مسئولان تیم میزبان معتقد بودند داور باید پنالتی می‌گرفت که البته علی صفایی چنین اعتقادی نداشت. در ادامه جنجال‌های دیگری رقم خورد تا این بازی کسل‌کننده و بی‌روح به مسابقه‌ای جنجالی تبدیل شود.

با وجود اینکه از سوی برخی مسئولان فدراسیون فوتبال اعلام شده این سیستم نیم فصل دوم لیگ برتر به ایران خواهد رسید اما شاید گویندگان این جمله نیز خودشان چنین چیزی را باور نکنند. سیستم VAR نیاز به برخی مقدمات دارد از جمله فراهم شدن امکانات و بستر مناسب در ورزشگاه‌ها و آموزش داوران برای استفاده از این سیستم.

 


منبع: https://tn.ai/2791237

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، فوتبال ایران است و هزار مشکل حل نشده؛ از زمین‌های تمرین و مسابقه گرفته تا بی‌انضباطی‌های مالی و شرایط سختی که تیم‌ها با آن مواجه هستند اما شاید فصل مشترک این روزها، موضوع داوری و استفاده از کمک داور ویدئویی (VAR) باشد. هفته‌ای نیست که لیگ برتر برگزار شود و حرفی درباره این سیستم به میان نیاید. گویی یکی از وظایف برخی مربیان در نشست‌های قبل و بعد از بازی موضوع داوری است و این احساس به وجود می‌آید که حرف زدن درباره داوری جزو بند قراردادشان است.

به نظر می‌رسد فدراسیون فوتبال که این روزها دغدغه‌هایی نظیر حضور تیم ملی در جام جهانی را دارد، باید به صورت ویژه‌ای به راه‌اندازی سیستم VAR اهتمام ورزد تا بلکه خیلی از چیزها در فوتبال ایران در جای خودش قرار بگیرد!

انتهای پیام/

در اینکه داوری‌ها در بسیاری از موارد مشکل‌ساز بوده شکی وجود ندارد اما اکنون مربیان و بازیکنان می‌توانند نبود این سیستم را بهانه کرده و از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنند. پس ورود VAR علاوه بر اینکه می‌تواند به شرایط داوری فوتبال ایران کمک کند، نقش زیادی در شناسایی مقصران ناکامی تیم‌ها خواهد داشت، همان‌گونه که اکنون صحبت کردن در این باره از وعده‌های پوچ برخی مسئولان رونمایی می‌کند. با VAR اگر چه باز هم ممکن است همانند دیگر نقاط دنیا اشتباهاتی رخ دهد اما این اشتباهات به حداقل خواهد رسید.

یکی از نکاتی که وجود دارد تعدد اظهارنظرها درباره زمان ورود این سیستم است به طوری که برخی نیم‌فصل و عده‌ای فصل آینده را به عنوان زمان آغاز به کار VAR اعلام می‌کنند. همین موضوع یکی از عواملی است که به تنش‌ها دامن می‌زند. اگر یک حرف واحد از سوی مسئولان فدراسیون زده و هر اقدامی که در این زمینه صورت گیرد، اعلام شود قطعاً مشکلات کمتر خواهد شد. اکنون این مطالبه جدی به وجود آمده که وعده رئیس کمیته داوران مبنی بر اتفاقات خوب در این باره چه شده است؟ چرا وعده‌ای داده شده و به آن عمل نشده است؟

فوتبال جهان به سمتی رفته که در آن سیستم VAR نقش اساسی را ایفا می‌کند و بهترین داوران جهان نیز به این سیستم نیاز پیدا می‌کنند. با این وجود بارها شاهد بوده‌ایم که با سیستم کمک داور ویدئویی نیز اشتباهاتی وجود داشته هر چند درصد آن کم شده است.